Rendkívüli hatósági ellenőrzéssel próbálják megállítani a zavargások átterjedését az észak-olaszországi nagyváros több kerületére is. A hétvége óta állandósultak az utcai gerillaharcok Milánó Corvetto kerületében, amelyet észak-afrikai bevándorlók forgattak fel. A zavargásokat az váltotta ki, hogy egy egyiptomi származású 19 éves fiú egy rendőrségi üldözés során életét veszítette. A másodgenerációs fiatalok a balesetet követően lepedőket függesztettek ki a kerületben, ahol igazságot követelnek bajtársuk halála miatt. Hétfőről keddre virradó éjszaka kukákat gyújtottak fel, egy autóbuszt zúztak össze. A feketébe öltözött kapucnis fiatalok később is randalíroztak a városnegyedben, és ártatlan járókelőket támadtak meg a nyílt utcán. Körbevettek egy olasz nőt, és azzal fenyegették meg, hogy nem térhet vissza otthonába, mert végeznek vele.
A tarthatatlanná vált helyzet kezelésére rendkívüli intézkedéseket vezetett be a belügyminisztérium. Jelenleg harminc helyszínelő rendőr és hat rendőrautó ellenőrzi a városrészt. A belügyminisztérium tervei szerint az elkövetkező napokban ötszáz rendőr segíti a város közbiztonságának helyreállítását. Az elemzések szerint nagy a veszélye, hogy további öt városrészben a fentiekhez hasonló lázadások robbannak ki. A Via Padova, San Siro, Oggiaro-Villapizzone, Giambellino-Lorenteggio, Chiesa Rossa-Stadera-Barona olyan többnemzetiségű kerületek, ahol közismert a szervezett bűnözés és kábítószer-kereskedelem jelenléte, gyakran fordulnak elő késelések, rablások.
Matteo Salvini kormányfő-helyettes, a Liga főtitkára rövid videót tett közzé a milánói zavargásokról a Facebook-oldalán, majd hozzáfűzte:
Normális, ami történik? Ilyen társadalomra vágytak azok, akik a szolidaritást és a befogadást éltették? Még hogy veszélyes országból származnak. Ők azok, akik veszélyt jelentenek hazánkra nézve
– írta Salvini egy bejegyzésben.
A Liga főtitkára egy interjúban „nemzeti vészhelyzetként” definiálta a másodgenerációs bevándorlók lázadását. Hangsúlyozta, olyan drámai problémáról van szó, melyre a római parlamentnek is komolyabb figyelmet kell fordítania.
Bár a bevándorlók gyermekei Olaszországban születtek, nem érzik magukat olaszoknak. A probléma nemcsak azt a hetven csuklyás férfit érinti, akik barikádokat állítottak fel és felgyújtottak egy milánói negyedet, hanem azokat is, akik napi rendszerességgel támadják meg a vonatokon az utasokat, vagy akik nőket támadnak és erőszakolnak meg. Salvini szigorú szankciók kiszabását szorgalmazta a hatósági személyek elleni agressziót elkövetők ellen.
Rendkívül aggasztónak nevezte az észak-olaszországi nagyvárosban kialakult zavargásokat Attilio Fontana, Lombardia tartomány elnöke. Hasonló képsorokat Párizsban láthattunk, várható volt, hogy Olaszországban is bekövetkezik. Egyértelmű, hogy a beilleszkedni nem tudó másod- és harmadgenerációs bevándorlók gyermekei így vezetik le dühüket és lázadnak a rendszer ellen. A politikus arra is kitért, nem szabad alulértékelni a történteket, különben a bevándorlók rövid időn belül átveszik egyes városrészek irányítását.
Mindeközben Milánó baloldali főpolgármestere, Giuseppe Sala nem kommentálta a három napja tartó migránslázadást.
Az olasz lapok azt is megjegyzik, hogy az észak-olaszországi nagyvárosban kialakult hangulat kísértetiesen hasonlít a franciaországi harcokhoz. Daniele Capezzone elemző újságíró felhívta a figyelmet, hogy a másodgenerációs bevándorló fiatalok célja, hogy ellenőrzésük alatt tartsák a várost és zavartalanul bűnözhessenek. Minden ürügyet kihasználva lázadnak és gátlástalanul pusztítanak. Felmerül a kérdés, hogy meddig fajulnak majd el a migránsok felkelései?
Borítókép: Migránsok Olaszországban (Fotó: AFP)