Nukleáris háború küszöbén a NATO tagországa

A világ szeme most Lengyelországra szegeződik, ahol az Egyesült Államok legújabb ballisztikus rakétavédelmi bázisa nyílt meg. Ez a létesítmény nem csupán a katonai stratégia színterét képezi, hanem egyben növeli a nukleáris fenyegetettség szintjét is, legalábbis Oroszország álláspontja szerint. A Baltikum közelében elhelyezkedő bázis, amely november 13-án kezdte meg működését, a NATO rakétavédelmi rendszerének részeként funkcionál, ám máris feszültségek támadtak az országok között.

Forrás: Origo2024. 11. 21. 13:14
Rakétavédelmi rendszer az észak-lengyelországi Redzikowo-ban (Fotó: AFP)
Rakétavédelmi rendszer az észak-lengyelországi Redzikowo-ban (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője éles szavakkal fogalmazta meg aggályait, amelyek szerint ez a bázis nem más, mint egy újabb provokatív lépés az Egyesült Államok és szövetségeseik részéről, amelyek csak tovább destabilizálják a nemzetközi rendszert. 

A geopolitikai játszma újabb aktusa ez, ahol az orosz vezetés biztonsági aggodalmakat hangoztat. Zaharova hangsúlyozta, hogy a lengyelországi rakétavédelmi bázis régóta céltáblájává vált a moszkvai hadseregnek, amely, ha szükséges, napjaink fejlett fegyvereivel sem habozik megsemmisíteni azt.

A lengyel elnököt és más vendégeket is magában foglaló delegáció elhagyja a rakétavédelmi rendszer fedélzeti részét a lengyelországi Redzikowo-ban 2024. november 13-án. Egyre közelebb a nukleáris háború? (Fotó: AFP)
A lengyel elnököt és más vendégeket is magában foglaló delegáció elhagyja a rakétavédelmi rendszer fedélzeti részét a lengyelországi Redzikowo-ban 2024. november 13-án. Egyre közelebb a nukleáris háború? (Fotó: AFP)

A lengyel kormány azonban optimistán reagál, kiemelve a bázison elhelyezett védelmi rendszert. Pawel Wronski, a lengyel külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta: 

az amerikai bázis kizárólag védelmi célokat szolgál, nem hordoz magában támadó szándékokat.

Világossá tette, hogy az ilyen jellegű orosz fenyegetések nemcsak a NATO védelmi rendszereinek megerősítésére ösztönzik Lengyelországot, hanem a nemzetközi közösség figyelmét is fel kell hívniuk a jelenlegi biztonsági helyzet komolyságára.

A NATO rakétavédelmi programja nem csupán a lengyel és román bázisokból, hanem amerikai haditengerészeti rombolókból és korai figyelmeztető radarokból is áll, amelyek folyamatosan monitorozzák a potenciális fenyegetéseket. 

E lépések azonban nem csupán új védelmi vonalat jelentenek, hanem a regionális feszültségek újabb fokozódását is, ahogyan a szuperhatalmak egymásra licitálnak a fegyverkezés terén.

Figyelembe véve a nyugati katonai létesítmények által jelentett fenyegetések jellegét és szintjét, a lengyelországi rakétavédelmi bázis régóta prioritásként szerepel a potenciális megsemmisítési célpontok listáján, amelyeket szükség esetén széles spektrumú fejlett fegyverekkel végre lehet hajtani

– tette hozzá Marija Zaharova. Moszkva tehát nyílt fenyegetést küldött Lengyelországnak. Az oroszok és a NATO közötti feszültség még tovább erősödött, miután Joe Biden amerikai elnök megengedte az ukránoknak, hogy amerikai rakétákkal támadjanak oroszországi célpontokat. Donald Trump januárban lesz az Amerikai Egyesült Államok vezetője. A nyugati háborúpárti elit, addig mindent megtesz, hogy kirobbantsa a harmadik világháborút.

Borítókép: Rakétavédelmi rendszer az észak-lengyelországi Redzikowóban (Fotó: AFP)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.