Spanyolország romokban: egyre több a keddi vihar halálos áldozatainak száma

Pedro Sánchez miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be: tízezer főt küld Valencia régióba, hogy segítsen a kárelhárításban és az elhunytak felkutatásában.

2024. 11. 02. 17:47
Destruction caused by catastrophic flood disaster in Spain's Valencia
VALENCIA, SPANYOLORSZÁG - NOVEMBER 1: Folytatódik a mentés az árvízzel sújtott területen a spanyolországi Valenciában Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Vannak emberek, akik kedd óta szeretteik holttestével élnek együtt

– erősítette meg kétségbeesetten a lakók korábbi kijelentéseit a valenciai Alfafar polgármestere. A városvezető sürgős segítséget kért a hatóságoktól, valamint a központi kormánytól, hogy az áldozatokat és a túlélőket mielőbb ki tudják hozni azokból a városrészekből, amelyek megfelelő emberi létszám és eszközök híján megközelíthetetlenek.

A délkelet-spanyolországi régióban kedden az elmúlt évtizedek legsúlyosabb vihara pusztított, de az ítéletidő súlyos károkat okozott Andalúziában, Kasztília-La Manchában, Katalóniában és Aragóniában is.

A halálos áldozatok száma szombat délre 214 főre emelkedett, de még mindig rengeteg embert eltűntként tartanak nyilván. A legtöbben Valencia régióban éltek és útközben ragadta el őket az ár. Mivel a folyók szökőársebességgel léptek ki medrükből, esélyük sem volt a túlélésre.

Benetússer polgármestere azt mondta, hogy csak náluk huszonöt eltűnt személyt jelentettek be, akiket még nem találtak meg. Azt gyanítják, hogy eltorlaszolt garázsokban és a települést Alfafarral összekötő alagútban rekedtek bent.

Pénteken Spanyolország egész területéről érkeztek hozzánk tűzoltóegységek, akik a hadsereggel együtt azon dolgoznak, hogy eltávolítsák a járműveket a közutakról és kiszivattyúzzák a vizet a garázsokból, ahol valószínűleg már csak halálos áldozatokat fogunk találni

– fogalmazott a városvezető.

A mentőegységek pénteken megerősítették, hogy az alagútban valóban több tucat autót találtak beszorulva, egymásra tornyosulva, de még nem tudtak hozzájuk férni, hogy ellenőrizzék, vannak-e bennük áldozatok. Az Albacete megyei Letúrban sem találtak még meg öt lakót. A mentőcsapatok ott is egész hétvégén folytatják a keresést.

Mások ugyan túlélték a természeti csapást, de kedd óta el vannak szigetelve saját otthonukban víz- és áramszolgáltatás, valamint élelem nélkül. Több település lakói kétségbeesetten panaszkodnak, hogy senki sem érkezik, hogy segítsen nekik, így egymást próbálják menteni, valamint élelemmel és vízzel ellátni. A hatóságok hiába próbálnak, sok esetben nem tudnak rajtuk segíteni, mert a felhalmozott járművek és hordalék miatt egyelőre képtelenek bejutni az elzárt településrészekre ugyanúgy, ahogy a segélyszervezetek élelmiszer- és gyógyszerszállítmánnyal teli kamionjai sem érnek célba.

 

Pedro Sánchez kormányfő szombat délelőtt rendkívüli sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy hétvégén további ötezer katonát, valamint tízezer rendőrt és csendőrt küldenek a térségbe, hogy segítsenek a kutatásban és a kárelhárításban.

A miniszterelnök hozzátette, hogy ezen felül is minden szükséges erőforrást mozgósítanak, hogy segítséget nyújtsanak az érintett régióknak. Sánchez kiemelte, hogy ami ezen a héten történt, az az elmúlt évtizedek legbrutálisabb természeti katasztrófája Spanyolországban, továbbá Európa második legnagyobb halálos áldozatokkal járó árvize ebben az évszázadban. Közölte azt is, hogy kedden a miniszterek tanácsa súlyosan károsult területnek nyilvánítja Valencia régiót, hogy még több forrást tudjanak felszabadítani számára, valamint elfogadják az Európai Unió által felajánlott segítséget is.

Kiemelte a spanyol állampolgárok példátlan összefogását, miután több mint hatezer ember érkezett már Valenciába kéziszerszámokkal, illetve traktorokkal, hogy segítsen a kárelhárításban, takarításban.

Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy vannak emberek, akik igyekeznek kihasználni a katasztrófát és fosztogatnak az érintett településeken. Tájékoztatása szerint a hatóságok már 82 embert tartóztattak le, ezért fokozzák a rendőri jelenlétet is az utcákon, hogy útját állják a bűnözésnek.

Hozzátette azt is, hogy a katasztrófa következményeinek elhárítása után kivizsgálják az esetleges gondatlansággal kapcsolatos felvetéseket is. Több valenciai városvezető ugyanis azt állítja, hogy túl későn érkeztek meg a figyelmeztetések, volt, ahol már nyakig ért a víz, amikor a vészjelzés célba ért, pedig fel lehetett volna készülni az ítéletidőre.

Óscar Puente közlekedési miniszter közben az X-en jelentette be, hogy szüntelenül zajlik a több mint száz lezárt útszakasz, illetve a vasúti pályák megtisztítása is.

A tárcavezető szerint azonban olyan súlyosak a károk, hogy még napokra, több esetben hetekre lesz szükség ahhoz, hogy a közlekedés teljesen helyreálljon.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.