Vannak emberek, akik kedd óta szeretteik holttestével élnek együtt
– erősítette meg kétségbeesetten a lakók korábbi kijelentéseit a valenciai Alfafar polgármestere. A városvezető sürgős segítséget kért a hatóságoktól, valamint a központi kormánytól, hogy az áldozatokat és a túlélőket mielőbb ki tudják hozni azokból a városrészekből, amelyek megfelelő emberi létszám és eszközök híján megközelíthetetlenek.
A délkelet-spanyolországi régióban kedden az elmúlt évtizedek legsúlyosabb vihara pusztított, de az ítéletidő súlyos károkat okozott Andalúziában, Kasztília-La Manchában, Katalóniában és Aragóniában is.
A halálos áldozatok száma szombat délre 214 főre emelkedett, de még mindig rengeteg embert eltűntként tartanak nyilván. A legtöbben Valencia régióban éltek és útközben ragadta el őket az ár. Mivel a folyók szökőársebességgel léptek ki medrükből, esélyük sem volt a túlélésre.
Benetússer polgármestere azt mondta, hogy csak náluk huszonöt eltűnt személyt jelentettek be, akiket még nem találtak meg. Azt gyanítják, hogy eltorlaszolt garázsokban és a települést Alfafarral összekötő alagútban rekedtek bent.
Pénteken Spanyolország egész területéről érkeztek hozzánk tűzoltóegységek, akik a hadsereggel együtt azon dolgoznak, hogy eltávolítsák a járműveket a közutakról és kiszivattyúzzák a vizet a garázsokból, ahol valószínűleg már csak halálos áldozatokat fogunk találni
– fogalmazott a városvezető.
A mentőegységek pénteken megerősítették, hogy az alagútban valóban több tucat autót találtak beszorulva, egymásra tornyosulva, de még nem tudtak hozzájuk férni, hogy ellenőrizzék, vannak-e bennük áldozatok. Az Albacete megyei Letúrban sem találtak még meg öt lakót. A mentőcsapatok ott is egész hétvégén folytatják a keresést.
Mások ugyan túlélték a természeti csapást, de kedd óta el vannak szigetelve saját otthonukban víz- és áramszolgáltatás, valamint élelem nélkül. Több település lakói kétségbeesetten panaszkodnak, hogy senki sem érkezik, hogy segítsen nekik, így egymást próbálják menteni, valamint élelemmel és vízzel ellátni. A hatóságok hiába próbálnak, sok esetben nem tudnak rajtuk segíteni, mert a felhalmozott járművek és hordalék miatt egyelőre képtelenek bejutni az elzárt településrészekre ugyanúgy, ahogy a segélyszervezetek élelmiszer- és gyógyszerszállítmánnyal teli kamionjai sem érnek célba.