A varsói fellebbviteli bíróság fejenként 350 ezer zloty (32,8 millió forint) óvadék ellenében bocsátotta szabadon a három őrizetest, akiket „szervezett bűnözői csoporthoz tartozással” gyanúsítanak az előző, nemzeti konzervatív kormány idején az igazságügyi tárca kötelékében működő Igazságosság Alap ellen folyó vizsgálat keretében. Hetente kétszer jelentkezniük kell a rendőrségen, és nem hagyhatják el az országot.
Az ügyben eddig 11 embert gyanúsítottak meg, és több házkutatást is tartottak, mások között a súlyos beteg és kórházban ápolt Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszter lakásán. Az Olszewski által vezetett Profeto Alapítvány a gyanú szerint szabálytalanul kapta meg az Igazságosság Alap támogatását, anélkül, hogy teljesítette volna a pályázat formális feltételeit.
A 42 esztendős Olszewski és a két középkorú hivatalnok támogatására Lengyelországban aláírásgyűjtés, imahadjárat indult, tüntetéseket tartottak, sőt az egykori föld alatti Szolidaritás szakszervezet korszakának két antikommunista veteránja, Jan Karandziej és Stanislaw Oron éhségsztrájkot is kezdett szabadulásuk végett. A három ember kiszabadulása az értelmetlenül hosszú vizsgálati fogságból – amely az emberi jogok megsértésének klasszikus példája – különleges és pozitív légkört teremtett a végletesen megosztott lengyel társadalomban.
Úgy gondolom, hogy ez az egyház igazi arca, olyan hívő emberek közösségéé, akiket az Isten iránti szeretet és a közös értékek kötnek össze (…) Az imahadjárat, a tüntetések, találkozók, mindenféle egyéb akciók, bűnbánati zarándoklatok, böjtök és éhségsztrájkok arról tanúskodnak, hogy az egyház élő, egymással kapcsolatban álló emberek közössége
– nyilatkozott a wPolityce.pl lengyel konzervatív portálnak Wlodzimierz Platek atya, Olszewski rendjének lengyelországi szóvivője.
Nem véletlen, hogy a balliberális, antiklerikális Gazeta Wyborcza napilap néhány nappal a három őrizetes szabadulása után, az ügyészségtől megszerzett dokumentumokra hivatkozva (amelyek egy részét még az ügyvédek sem ismerik) újabb vizsgálatok várható megindításáról adott hírt, sőt már ítéletet is mondott a három ember felett, miközben a törvényszéki eljárás még el sem kezdődött. Olszewski ügyvédei máris cáfolták a lap vádjait, melyek szerint a pap saját célokra is felhasználta volna az Igazságosság Alaptól kapott támogatás egy részét.
Olszewski erőszaknak kitett emberek számára összesen 98 millió zloty (9,2 milliárd forint) értékű otthont akart építeni Varsó Wilanów negyedében. A támogatásból a Profeto Alapítvány eddig 68 millió zlotyt kapott, ebből létesül az Archipelag – Erőszakmentes Szigetek elnevezésű központ.
A beruházás utolsó szakaszának finanszírozását a tavaly decemberben hivatalba lépett Tusk-kormány leállította. A komplexum a tervek szerint 2025. január elsején nyílt volna meg, de a jelenlegi helyzetben addigra biztosan nem fog elkészülni. Benne tízegynéhány lakás fogadna olyan embereket, akik otthonuk elhagyására kényszerültek, és állandó terápiára, pszichológiai, lelki segítségre szorulnak.
Ügyvédje, Krzysztof Wasowski szerint Olszewski politikai hajsza áldozata. Mindamellett az ügyvéd úgy véli, hogy túlzás lenne őt a vértanú Jerzy Popieluszkóhoz vagy a korábbi kommunista rendszer más üldözött papjaihoz hasonlítani.
Michal atya egyáltalán nem volt felkészülve arra a helyzetre, hogy letartóztatják, és a hatósági üldöztetés jelképévé válik. Nem szereti, ha a 20. század legnagyobb lengyel vértanúihoz hasonlítják. Hevesen tiltakozik ezellen. Az ő hivatása másmilyen. Segíteni akar rászoruló embereknek, központokat szeretne építeni számukra, ez az ő karizmája
– mondta az ügyvéd a Sieci konzervatív hetilapnak.
Kínozták is a fogságban
Egyik barátjának közlése szerint Michal atya tökéletesen össze tudja egyeztetni az aktív fizikai tevékenységet a mély lelkiélettel. – Sokat imádkozik, intenzíven olvassa a Szentírást, eszerint alakítja az életét. Bámulatos volt a társadalmi aktivitása letartóztatása előtt. Rengeteget dolgozott, lelkigyakorlatokat vezetett, hangfelvételeket készített, könyveket írt, üzleti megbeszéléseket tartott. Sportember, aki minden napját több kilométeres futással kezdi. A dél-lengyelországi Tarnówban, góral környezetben (hegyilakók között) nőtt fel. Katolikus hitben, hagyományos értékek tiszteletére, hazafiságra nevelték. Nagybátyja volt Józef Joniec piarista szerzetes, aki a 2010-es szmolenszki légikatasztrófában veszített életét. Érdekes ellentmondás személyiségében, hogy konzervatív világnézete mellett nagy rajongója Ferenc pápának, aki az ő számára nagyon emberi, népből jött és népért élő pápa. Erkölcsi kérdésekben nagyon szigorú, mondhatni, rigorózus. Jobboldali világnézete ellenére tisztelettel viseltetik minden ember iránt, beleértve a marxistákat és a balosokat is – mondta ügyvédje a Sieci hetilapnak.
Olszewskit fogsága első heteiben, barátjának átadott levelei szerint kínzásoknak vetették alá. Miután börtönbe került, 60 óráig egyáltalán nem adtak neki enni. Ügyvédjével 20 óra elteltével találkozhatott először. A bilincset naphosszat rajta hagyták, szükségletei elvégzése közben is, nem kísérték ki a mellékhelyiségbe, amikor kérte, ivóvizet késve és keveset hoztak neki. Nem hagyták aludni. Hallgatnia kellett, hogyan szidalmazza őt trágár módon több rabtársa, nyilvánvalóan az őrök felbujtására.
Hasonló megpróbáltatásokról számolt be Urszula Dubejko is: elmondása szerint, amikor dolgát végezte, az őrök egy kis ablakon keresztül figyelték.
Zuhanyozás közben is nézték, ami számára roppant megalázó volt. Egy alkalommal rosszul érezte magát, kikéredzkedett a vécébe, mert hányingere volt, de nem engedték ki, azt mondták neki, hogy hányjon a padlóra. Már a letartóztatásával is példát akartak statuálni. Március 26-án tucatnyi belügyes rontott be a lakásába ordítozva, gyermeke szeme láttára megbilincselték és elhurcolták.
Később megtudta, hogy a magánzárkát az államügyész rendelte el számára, ahol állandóan kamerákkal figyelték, a vécében is. Az első hónapban váltás ruhát, meleg holmit sem kaphatott. Kolléganőjével, Karolina Kucharskával együtt a legveszélyesebb bűnözők módjára kezelték. Az ilyen őrizetesek számára magánzárka, kamerás megfigyelés, többszöri ellenőrzés és éjszakai lámpafény van előírva. Csupán annyiban különböztek a gyilkosoktól, hogy nem voltak megbilincselve, és nem kellett vörös rabruhát viselniük.
A wPolityce.pl értesülése szerint az illetékes varsói bíróság október 18-án, a védelem panaszát elutasítva, úgy ítélt, hogy Michal Olszewski ellen a börtönben nem alkalmaztak kínzást. A bíró, Joanna Wloch kizárólag a szolgálatok és az ügyészség anyagaira alapozta az ítéletet, a pap részletes vallomását és az ügyvédek érveit nem vette figyelembe. Olszewski ügye mindazonáltal előbb-utóbb az Emberi Jogok Európai Bírósága elé kerül, ahol minden bizonnyal más szemmel fogják vizsgálni és értékelni a történteket – írta a lengyel konzervatív hírportál.
Borítókép: Michal Olszewski szabadon engedését követelik a megmozdulásokon (Fotó: AFP)