Szijjártó Péter: A jövő év már vissza tudja hozni a békét Európának

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Európai Tanács üléséről, a diplomáciai csúcsról és az amerikai elnökválasztás hatásairól fejtette ki véleményét, kiemelte a csütörtöki és pénteki európai tanácskozás szokatlan hangulatát, eltérően a korábbiaktól, ahol a bojkott lehetősége is felmerült.

2024. 11. 10. 9:39
Szijjártó Péter Magyar külügyminiszter
Szijjártó Péter Magyar külügyminiszter Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi Újság műsorában cáfolta a magyar külpolitika elszigeteltségéről szóló korábbi kritikákat, kiemelve, hogy Budapest adott otthont egy jelentős, a nyugati világ vezetőinek részvételével zajló tanácskozásnak. 

Két dolgot szeretnék felidézni. Egyik, hogy az elmúlt években unalomig hallgathattuk azokat a károgásokat, kritikákat, hogy kulturáltabban fogalmazzak, amelyek arról szóltak, hogy a magyar külpolitika elszigetelte Magyarországot. Hogyha az elszigetelés azt jelenti, hogy két napon keresztül Budapesten tanácskozik a nyugati világ, vagy legalábbis annak európai részének minden létező vezetője a francia elnöktől a német kancelláron át, a NATO-főtitkárán keresztül az Európai Bizottság elnökéig, akkor vállaljuk ezt a kritikát.

– fogalmazott a tárcavezető.

Manfred Weber azt is mondta, hogy Budapestre nem akar jönni senki

– élcelődöttSzijjártó Péter az európai parlament egyik képviselőjének szavain.

A miniszter hangsúlyozta az események új kontextusát, amelyet Donald Trump elnök választási győzelme teremtett

Szijjártó szerint Trump békepárti megközelítése megkérdőjelezi az eddigi, kudarcot vallott európai stratégiát, amely a fegyverszállításokra, a szankciókra és a háború eszkalációjára összpontosított.

 Pozitívumként értékelte az európai tanácskozás során elhangzó, a megváltozott helyzethez alkalmazkodó felszólalásokat, ugyanakkor kritizálja az EU vezetőinek ragaszkodását a már elavult stratégiához.

Az amerikai elnök az eddigi háborúpárti állásponthoz képest egy homlokegyenest ellentétes békepárti megközelítést fog képviselni

– hangsúlyozta a magyar külügyminiszter.

A diplomáciai csúcs kapcsán elmondta, hogy minden európai tanácsi ülés után születik egy határozat, ezekben a határozatokban nagyon általános megfogalmazások szerepelnek. A műsorvezető kérdésére a változások bekövetkezésének időtartamáról Szijjártó Péter kifejtette, hogy a kudarcot vallott európai stratégia felelősségét vállalni nem akaró politikusok igyekeznek elodázni az őszinte szembenézést. Ez az elodázás az emberek mindennapi életét érintő negatív gazdasági következményekkel (infláció, energiaárak emelkedése) magyarázható. 

A miniszter szerint, ha a politikusok beismerik a hibáikat, felmerül a felelősségre vonás kérdése, amivel nem akarnak szembenézni.

Hozzátette, a jelenlegi helyzetben fontos, hogy Magyarország a saját érdekeire koncentráljon. Trump győzelme nemcsak globális, hanem belföldi szinten is új realitást jelent, lehetővé téve egy békére és a gazdasági fellendülésre fókuszáló költségvetés elkészítését.

Szijjártó Péter kijelentette, hogy a jövő év már vissza tudja hozni a békét Európának, és békében egészen más gazdasági lehetőségek nyílnak ki, mint egy háborús időszakban. 

Ez lehetővé teszi többek között a családi adókedvezmény megduplázását, a kis- és középvállalkozások támogatását és a nyugdíjak védelmét.

A háborús időszak korlátozza a gazdasági lehetőségeket, mert védekezésre kell költeni, mert a fegyverekre kell költeni, mert a háború rossz közeget teremt, amely a gazdasági növekedést visszaveti

– emelte ki a külügyminiszter.

Szijjártó Péter kitért Kína és az Egyesült Államok egyaránt fontos szerepére Magyarország számára, hangsúlyozva a jó kapcsolatok fontosságát mindkét országgal. Trump korábbi tárgyalási hajlandóságát példaként említette a kínai–amerikai kereskedelmi kapcsolatok rendezésére. Majd hozzátette:

Mind Kína, mind az Egyesült Államok egyformán rendkívül fontos, ha a mi szempontunkból nézzük ezt a kérdést, akkor nekünk az az érdekünk, hogy mind az Egyesült Államokkal, mind Kínával a lehető legjobb megállapodásokat tudjuk kötni.

Borítókép: Szijjártó Péter magyar külügyminiszter (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.