A védelmi minisztérium költségvetési jelentése szerint a fegyverszállítmány – amely 11 darab M142 HIMARS rakétát, többcsövű rakétaindító rendszert és 64 darab MGM–140 Army Tactical Missile System rakétát tartalmazott – eredetileg csak idén év végén, vagy jövő év elején lett volna esedékes. Az első szállítmány azonban már a múlt hónapban megérkezett. A második szállítmány – 18 darab HIMARS, 20 darab MGM–140 rakéta és 864 darab M30 és M31 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) rakéta – várhatóan 2026-ra érkezik meg.
Az M30 és M31 GMLRS rakéták átlagos hatótávolsága hetven kilométer, maximális hatótávolsága pedig 94 kilométer, beépített GPS-vezérlésük pedig pontos célzást tesz lehetővé. Az MGM–140 rakéták sokkal nagyobb hatótávolságúak, akár háromszáz kilométert is elérhetnek.
A védelmi minisztérium névtelenséget kérő forrása szerint az MGM–140 rakéták idő előtti leszállítása stratégiai döntés volt, amely nemzetközi üzenetet hordoz. Korábban az USA a Tajvani-szoros feszültségeire hivatkozva halasztotta el a nagy hatótávolságú és pontosságú fegyverek leszállítását, annak ellenére, hogy a fegyvereladásokat jóváhagyták.
A forrás szerint az MGM–140 rakéták korai leszállítása azt tükrözi, hogy az Egyesült Államok eltökélten támogatja Tajvant abban, hogy képes legyen kínai célpontokat is támadni. Az MGM–140 rakétákat a Tajvani-szoros túloldaláról is elindíthatják, hogy kínai repülőtereket és katonai bázisokat támadjanak, ha Peking fegyverekkel fenyegetné Tajvant.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)