Sajtóbeszámolók szerint közel félmillióan gyűltek össze Torinóban. A tüntetéshez baloldali csoportok, diákegyletek és a palesztin párti tüntetők is csatlakoztak.
A korábbi megmozdulásokhoz hasonlóan a felvonulások most is gyűlöletbe és erőszakba fordultak.
A tiltakozók Matteo Salvini infrastruktúráért felelős minisztert ábrázoló bábúval vonultak fel, melyet később elégettek. Giorgia Meloni miniszterelnök, Guido Crosetto védelmi miniszter arcképét is lángok borították.
Azt kiabálták, „tűzre velük, pusztuljanak”. A kormány több tagjának lemondását követelték.
A tüntetők több ponton is megpróbálták áttörni a rendőrségi sorfalat, zászlórudakkal ütötték és megrugdosták a rendfenntartókat. Az egyenruhások gumibottal tartották vissza az engedetlen tüntetőket.
A sajtó arról is beszámol, hogy péntek délelőtt palesztinpárti tüntetők bénították meg a vasúti forgalmat a torinói pályaudvaron.
Két vágányt is elfoglaltak a diákegyletek tagjai, akik később a pályaudvar bejáratánál csaptak össze a rendőrséggel.
Ezt követően a belváros fele vették az irányt, ahol újra megtámadták a sorfalat álló rendőröket.
A zavargók vörös festékkel öntötték le, tojással, kövekkel és könnygázzal dobálták meg hatósági embereket.
Maurizio Landini a legnagyobb olasz szakszervezet elnöke úgy nyilatkozott „kifordítják az országot akár egy kesztyűt”.
A kormány tagjai szerint felelőtlen dolog, hogy a szakszervezetek vezetői társadalmi engedetlenségre és lázadásra bíztatják a tüntetőket és gyűlöletet szítanak. Matteo Salvini kormányfő helyettes hangsúlyozta, mindenkinek jogában áll tüntetni, az utcai erőszak azonban elfogadhatatlan. Azt is elmondta a jobbközép kormány megalakulása óta 949 tüntetés volt Olaszországban, havonta 38.
Nem vádolhatják azzal a kabinetet, hogy elhallgattatja az állampolgárokat. Akik átlépik a megengedett határt, azoknak fieztiük kell. A bűnözőknek a börtönökben a helyük, nem a tüntetéseken.
A Hajrá Olaszország elnöke, Antonio Tajani is elítélte a zavargásokat. Véleménye szerint Landini „szélsőséges nyelvezetet” használt. A szakszervezeteknek a munkavállalók jogairól kellene beszélnie, nem társadalmi lázadással fenyegetőzniük.
Tajani felszólította a munkásszervezet vezetőjét, hogy a józan ész irányította, a problémák megoldását elősegítő hangot használjon ne kormány ellen uszítsa a tömeget.
Borítókép: Matteo Salvini (Fotó: AFP)