A kérdés lényegében arról szól, hogy csak az számít-e nőnek, aki női nemi jellegzetességekkel született, vagy az is, akinek a nemét egy úgynevezett nemi elismerő okmánnyal (GRC) nőként ismerik el. A kritikusok szerint két meglévő törvény – a 2004-es nemek elismeréséről szóló törvény és a 2010-es egyenlőségi törvény – nem ad erre egyértelmű jogi értelmezést, írta az eXXpress.
A Legfelsőbb Bíróság döntése – amelynek időpontját még nem tűzték ki – azt hivatott meghatározni, hogy a törvény szerint hogyan kell kezelni a transznemű embereket, és mit is jelent valójában a nemek elismerésének folyamata.
A diszkrimináció elleni intézkedésekre gyakorolt lehetséges hatás
Az ítélet hatással lehet többek között az uniszex helyiségekre, a női klubokra vagy a sportklubokra, valamint a diszkrimináció elleni intézkedésekre – írja a BBC.
A Legfelsőbb Bíróság most szerdáig tárgyalja az Initiative For Women Scotland által indított ügyet. Ez a „nők” fogalmának a skót jogszabályokban szereplő meghatározását célozza, amely a nők ötvenszázalékos arányát írja elő a köztestületekben. Skócia legfelsőbb polgári bírósága 2023-ban úgy döntött, hogy a megfelelő nemi elismerő okmánnyal (GRC) rendelkező személyt joggal kezelik nőként.
A konzervatívok tűzték zászlajukra az Egyesült Királyságban a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos vitát. Azt követelik, hogy csak a „biológiai” nőket ismerjék el nőként. Azzal érvelnek, hogy a férfiak számára túl könnyű nőknek kiadni magukat és bűncselekményeket elkövetni. Ennek a nézetnek az egyik legjelentősebb támogatója J. K. Rowling, a világhírű írónő.
Transzneműnek nevezik azokat az embereket, akik úgy érzik, hogy nem ahhoz a nemhez tartoznak, amelynek születtek. Az Egyesült Királyságban a felnőtt lakosság mintegy 0,5 százaléka vallja magát transzszexuálisnak. A kérdés egyre több európai országban kerül napirendre.