Újabb orosz rakétatámadás: megsemmisült egy ukrán MiG–29-es vadászgép Dnyipro repülőterén

Az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy egy precíziós rakétacsapással megsemmisítettek egy ukrán MiG–29-es vadászgépet a dnyiprói repülőtéren. A támadás során jelentős veszteségeket szenvedett az ukrán légierő műszaki személyzete is.

2024. 11. 23. 16:11
A vadászrepülés készenléti egységének pilótája felszállásra készül egy Mikojan MiG–29-es kéthajtóműves vadászrepülőgép fedélzetén egy katonai gyakorlaton. Ilyen gép semmisült meg az orosz rakétatámadásban.
A vadászrepülés készenléti egységének pilótája felszállásra készül egy Mikojan MiG–29-es kéthajtóműves vadászrepülőgép fedélzetén egy katonai gyakorlaton. Ilyen gép semmisült meg az orosz rakétatámadásban. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz–ukrán konfliktus újabb fordulata bontakozott ki, amikor az orosz haderő jelentős csapást mért az ukrán légierőre. Az orosz védelmi minisztérium hivatalos Telegram-csatornáján közzétett közlemény szerint egy Iszkander típusú taktikai ballisztikus rakétarendszerrel végrehajtott támadás során megsemmisítettek egy ukrán MiG–29-es vadászgépet a dnyiprói repülőtéren.

A támadáshoz használt Iszkander rakéta kazettás robbanófejjel volt felszerelve, ami jelentősen növelte a pusztítás mértékét. Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint a precíziós csapás nemcsak a vadászgépet semmisítette meg, hanem súlyos veszteségeket okozott az ukrán légierő műszaki személyzetének is. A közlemény szerint a támadásban mintegy 15 fő műszaki és kiszolgálószemélyzet vesztette életét.

Ez a támadás újabb bizonyítéka annak, hogy az orosz haderő folyamatosan törekszik az ukrán légierő képességeinek gyengítésére. A MiG–29-es vadászgépek kulcsfontosságú szerepet játszanak az ukrán légtér védelmében, így egy ilyen repülőgép elvesztése érzékeny veszteséget jelent Ukrajna számára.

A MiG–29 (NATO-kódnév: Fulcrum) egy szovjet fejlesztésű, nagy manőverezőképességű, minden időjárási körülmények között bevethető vadászrepülőgép. A hidegháború idején a szovjet légierő fő harci repülőgépe volt, és számos ország légierőjénél szolgálatban áll, vagy állt.

Főbb jellemzői:

  • kiváló fordulékonysága és gyorsulásának köszönhetően képes hatékonyan szembeszállni ellenséges repülőgépekkel,
  • különféle fegyverzeteket képes hordozni, beleértve légi-légi rakétákat, légi-föld rakétákat és bombákat,
  • fejlett radarral van felszerelve, ami lehetővé teszi a célpontok felderítését és nyomon követését,
  • számos változatát fejlesztették ki, melyek különböző feladatokra specializálódtak (például vadászbombázó, felderítő).

A MiG–29 jelentős szerepet játszott a légierők történetében, és ma is aktívan szolgál több országban. A típus azonban elavulóban van, és fokozatosan lecserélik korszerűbb gépekre.

Borítókép: A vadászrepülés készenléti egységének pilótája felszállásra készül egy Mikojan MiG–29-es két hajtóműves vadászrepülőgép fedélzetén egy katonai gyakorlaton. Ilyen gép semmisült meg az orosz rakétatámadásban. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.