A kormány tehát úgy döntött, hogy nem várja meg az Európai Bíróság határozatát azzal kapcsolatban, hogy Banglades és Egyiptom biztonságos országnak minősül-e, azaz zárt táborokban lehet-e tartani állampolgáraikat, majd visszaküldeni hazájukba.
A Libra hajó tehát már a héten a Földközi-tenger középső térségében működik, hogy nyomon kövesse az érkező migránsokat, majd a fedélzetére vegye és a protokoll szerint Albániába szállítsa azokat, akiket nem illet meg menedékjog.
A helyzet azonban tovább bonyolódik, mivel nemcsak az ügyészségek nehezítik az albániai migránstábor működését, hanem az ellenzéki pártok is.
A legfrissebb híradások szerint két ellenzéki párt, a baloldali Élő Itália és az Ötcsillag Mozgalom is indítványozta a számvevőszék kivizsgálását, nem okozott-e többletkiadást, így hiányt az államkasszában a bangladesi és egyiptomi migránsok Albániába való szállítása.
Valójában az egész ellenzék támadja az albániai megállapodást. A Zöldek és az Olasz Baloldali Szövetsége szerint a kormány pazarolja az állami erőforrásokat. Úgy vélik, óriási kiadást jelent, embertelen, ugyanakkor megsérti az európai jogrendszert is. Azt is nehezményezik, hogy Olaszország közel kilencmillió eurót költ az Albániába kihelyezett 300 olasz rendőr ellátására. Naponta 80 eurós kiadást jelent az államháztartás számára, a rendőrök személyenkénti elhelyezése az albániai luxusszállodákban.
A kritikák a baloldali Demokrata Párt részéről sem hiányoztak.
A Meloni-kormány egymillió eurót költ a rendőrök kihelyezésére, ahelyett, hogy elismernék hatalmas hibát követtek el – fogalmaznak. A baloldal szerint Olaszországban, a pályaudvarokon, a perifériákon, az autóutakon is óriási szükség lenne arra a 300 olasz rendőrre, akik Albániában teljesítenek szolgálatot. A baloldal szerint tehát az adófizetők pénzét haszontalan dolgokra pazarolja a kormány.
Antonio Tajani kormányfőhelyettes, külügyminiszter az Il Giornale napilapnak adott interjúban leszögezte, nem adják fel, a kormány folytatja a megkezdett migrációs politikát. Az ügyészségek fellépése a kormány döntése ellen azt jelzi, hogy problémák vannak a hatalmi ágak szétválasztásával. Kijelentette, a bíróságok nem helyettesíthetik a politikát.
A kormány törvényben szabályozza, hogy mely országok minősülnek biztonságosaknak, melynek lakosai nem jogosultak menedékkérelemre.
Tajani azt is hangsúlyozta a sajtóban megjelent felvételeken is egyértelműen látható, hogy nem a harmadik országra jellemző feltételek között vannak elhelyezve az illegális bevándorlók.
Albánia nem Ruanda
– fogalmazott.
Borítókép: Migránsok szállnak partra Albániában (Fotó: AFP)