Ukrajna visszafordítja az orosz drónokat

Az ukrán hadsereg újabb eszközzel védekezik az orosz támadások ellen: a navigációs rendszerek megzavarásával az iráni tervezésű kamikaze drónokat visszairányítja Oroszország és Fehéroroszország területére. A módszer hatékonyságáról és következményeiről részletek derültek ki.

2024. 11. 29. 15:23
Oroszország által Ukrajna ellen használt UAV (pilóta nélküli légi jármű) Geran-2 (Shahed-136) alkatrészei az ukrán védelmi erők sajtótájékoztatóján Kijevben.
A woman takes photo of parts of UAV (unmanned aerial vehicle) Geran-2 (Shahed-136), used by the Russia against Ukraine, during a media briefing of the Security and Defense Forces of Ukraine in Kyiv, Ukraine on 13 April 2023, amid Russian invasion of Ukraine. Security and Defense Forces of Ukraine representatives held a media briefing about situation on the Russian-Ukrainian war and the security situation in the country. (Photo by STR/NurPhoto) (Photo by NurPhoto / NurPhoto via AFP) Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz–ukrán háború egyre kifinomultabb technológiai eszközöket vonultat fel. Ukrajna most egy innovatív módszerrel válaszolt az orosz támadásokra: a drónok navigációs rendszereinek „spoofingolásával” – vagyis a műholdas koordinátáik megzavarásával – visszaküldi az iráni tervezésű, Oroszország által gyártott Shahed kamikaze drónokat az orosz és fehérorosz légtérbe.

A Le Monde szerint november végén az ukrán légierő 95 drónt térített el sikeresen az eredeti célpontjairól. Ezek közül többet Fehéroroszország légterébe irányítottak, ahol a fehérorosz vadászgépek kénytelenek voltak felszállni, hogy a behatoló drónokat lokalizálják. 

Az ukrán források szerint ezek az eszközök nem „eltévedtek”, hanem szándékosan lettek visszairányítva.

Az iráni Shahed-136 típusú drónokat, amelyeket az orosz hadsereg „Geran-2” néven gyárt, elsősorban épületek és infrastruktúra ellen vetik be. A legutóbbi rekordtámadás során, november 28-án, az orosz erők 188 Shahed drónt és négy Iskander-M ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Bár az ukrán légvédelem a drónok kilencven százalékát hatástalanította, az orosz csapások jelentős terhelést rónak a védekező rendszerre, amely az egyre szűkösebb nyugati rakétakészletekre támaszkodik.

Az ukrán hadsereg elektronikai hadviselési rendszerei, köztük a „Pokrova” nevű országos hálózat, kulcsszerepet játszanak a drónok eltérítésében. Ez a technológia a frontvonal mentén és az ország más részein is képes a GPS-alapú navigációs rendszerek megtévesztésére, így akadályozva meg az orosz támadásokat.

Bár a Shahed drónok alacsony költségű eszközök, amelyek viszonylag könnyen lelőhetők, alacsony repülési magasságuk miatt nehéz időben észlelni őket. Ezzel szemben az ukrán „Sting” nevű új fejlesztés, amely gyorsabb sebességre és nagyobb repülési magasságra képes, várhatóan hatékonyabb megoldást nyújt a dróntámadások elleni védekezésben.

Borítókép: Oroszország által Ukrajna ellen használt UAV (pilóta nélküli légi jármű) Geran-2 (Shahed-136) alkatrészei az ukrán védelmi erők sajtótájékoztatóján Kijevben (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.