A Pfizer-gate-botrány egyre sötétebb árnyékot vet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének reputációjára. A 2021 májusában kötött 35 milliárd eurós szerződés a Pfizerrel, amely kilencszázmillió vakcina beszerzését célozta meg, továbbá lehetőséget biztosított újabb kilencszázmillió adag megvásárlására, vitákat és kérdéseket szült az Európai Unió átláthatóságáról.
Az ügy különös érdekessége, hogy a megállapodás részleteiről a bizottság elnöke közvetlenül, sms-üzenetek révén egyeztetett Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.
A botrány kivizsgálására az Európai Ügyészség indított vizsgálatot, amelynek során kiderült, hogy Von der Leyen stábja akadályozta a nyomozást, amikor azt állította, nem találtak semmiféle releváns üzenetet az elnök és Bourla között. Később azonban elismerték, hogy csak a belső dokumentum-nyilvántartást tekintették át, az sms-eket nem. Ez újabb aggodalmakat vetett fel az Európai Bizottság átláthatósági elkötelezettségét illetően.
Azügyészség által vezetett vizsgálat november 15-én folytatódik, amikor a bíróság előtt ismertetik a további részleteket.
Ekkor az Európai Bíróság is bekapcsolódhat a tárgyalásba, és további fény derülhet arra, hogy milyen döntések születtek a vakcinabeszerzésekről. A Pfizerrel kötött hatalmas volumenű szerződés mára részben értelmét vesztette, hiszen az uniós országok többsége raktárakban tárolja a fel nem használt vakcinakészleteket, amelyeket a csökkenő kereslet és a logisztikai problémák miatt nem tudtak megfelelően felhasználni vagy harmadik országoknak ovábbadni.
Borítókép: Ursula von der Leyen a Pfizer–BioNtech Covid–19-vakcina gyártásának felügyelésére tett látogatását követően (Fotó: AFP)