Komoly fordulatot jelenthet Ilaria Salis, a szélsőbaloldali aktivistából európai parlamenti képviselővé lett olasz nő karrierjében, hogy letartóztatták bűntársát – jelentették az olasz napilapok.
A sajtó arról tájékoztat, hogy Párizsban letartóztatták a Gino álnévre hallgató Rexino Arzaj milánói aktivistát, aki 2023 februárjában Salisszal együtt részt vett a budapesti utcai támadásokban.
A vád szerint Ilaria Salis szélsőbaloldali embervadász társaival együtt tavaly februárban több ártatlan járókelőt is összevert Budapest utcáin. Míg Salist a budapesti börtönből az Európai Parlamentbe juttatta a Zöldek és Olasz Baloldal Szövetsége párt, addig Gino nevű albán származású társa Franciaországba menekült. Európai és nemzetközi elfogató parancs volt kiadva ellene, mivel a vád szerint a Hammerbande csoporttal együtt súlyos utcai támadásokat követett el Budapesten. Ugyanahhoz az antifasiszta tömörüléshez tartozott Ilaria Salis, a milánói Gabriel Marchesi és a német Maja T. – írják az olasz lapok.
Sajtóhírek szerint Franciaország kiadná Magyarországnak a vádlottat, az olasz ügyvédek azonban már készülődnek, hogy az embervédelmi jogokra hivatkozva visszatartsák.
Az olasz lapok szerint a fordulat jelentősen befolyásolhatja Salis sorsát. Ha ugyanis Franciaország úgy dönt, hogy az Arzaj elleni vádak nem üldözésből erednek, hanem valós bűncselekmény elkövetése miatt, akkor az Európai Parlamentnek nehezebb lesz visszautasítania a magyarok kérelmét.
Magyarország október 22-én hivatalosan kérte az Európai Parlamentet, hogy vonja vissza az olasz képviselő mentelmi jogát, hogy az ellene indított bírósági pert lefolytathassák. Salis a visszavonás elutasítását kérte szövetségeseitől, arra hivatkozik, hogy politikai per áldozata. Korábbi sajtónyilatkozataiban úgy fogalmazott: „üldözés folyik ellene, hogy ne teljesíthesse megbízását az EP-ben”.
Salis azonnal szolidaritásáról biztosította bajtársát. Rexino Arzaj letartóztatásának híre ugyanis egészen közelről érinti az olasz európai parlamenti képviselőt. Nem véletlen, hogy a hír hallatára azonnali mozgósításba kezdett és bűntársa védelmére kelt.
Az albán származású férfit a francia hatóságok jelenleg a párizsi börtönben tartják fogva, de pár napon belül átadhatják a magyar hatóságoknak, erről kedden születik döntés a párizsi bíróságon. Sajtókommentek szerint nagy valószínűséggel Franciaország ugyanúgy, ahogyan Németország is, bízik a magyar igazságszolgáltatás hitelességében, és nem akadályozza Arzaj kiadását.
A német hatóságok is így tettek Maja T. esetében, aki jelenleg a budapesti börtönben van, hogy Magyarországon folytathassák le a kivizsgálást a magyar fővárosban elkövetett támadások miatt. Ezzel szemben a milánói bíróság az embertelen bánásmódra hivatkozva visszautasította Gabriele Marchesi kiadását, aki ugyancsak vádlottként szerepel az utcai bántalmazások elkövetőjeként.
Ilaria Salis azonnal bajtársa segítségére sietett. „Gino szabad ember, nem adják ki! Aggodalommal értesültem arról, hogy a múlt héten Franciaországban letartóztatták barátomat és társamat, Ginót” – jegyezte be Salis a közösségi csoportban egy üzenetében.
Az olasz lapok szerint kissé botladozó érveket próbál felállítani Salis Arzaj védelmében. Beszámol arról, hogy albán származású bajtársa háromévesen érkezett Olaszországba és húsz éven keresztül állandó lakóhellyel rendelkezett. Ennek ellenére Olaszország rendszerszintű rasszizmusa miatt megtagadták tőle az állampolgárságot, néhány rendőrségi jelentésre hivatkozva. A jelentések szélsőbaloldali mozgalmak aktivistájaként elkövetett estetekre vonatkoznak – számol be Arzaj korábbi életéről Salis. „A szolidaritás nemcsak emberi és személyes, hanem legfőképpen politikai kérdés. Orbán egy zsarnok, aki ismét megpróbálja lábbal tiporni az antifasizmus és a jogállamiság értékeit. Az én történetem egyértelműen bizonyítja, hogy Magyarországon nem várható tisztességes eljárás, valamint az alapvető jogok tiszteletben tartása sem Gino, sem semmilyen más antifasiszta számára. Remélem, hogy ugyanaz a szolidaritás, amely képes volt kiszabadítani és hazahozni engem, ezúttal is hatással lesz Gino esetére is” – folytatja a bejegyzésben Salis.
Ha Franciaország és Németország elfogadja a Magyarország által támasztott kiadatási kérelmet, akkor igen nagy az esélye, hogy ezt az utat választja majd az Európai Parlament is Salis ügyében. Sajtókommentek szerint az európai intézményekben is egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy Salis elsősorban személyes érdekei miatt került az EP-be.
Borítókép: Ilaria Salis (Fotó: Kurucz Árpád)