A nagy bankok 213 milliárd dollárt fektettek be olyan terminálok építésébe, amelyek a lehűtött és óceáni tartályhajókon szállított gázt exportálják és importálják. Egy jelentés azonban arra figyelmeztetett, hogy ezek károsabbak lehetnek, mint a szénerőművek, írta a The Guardian.
A Reclaim Finance klímavédelmi csoport által készített jelentés szerint az elmúlt években jelentősen megnőtt a globális gázkereskedelem fellendítését célzó projektek száma, amit a fejlődő országok szénről gázra való áttérése, valamint Oroszország Ukrajnával vívott háborúja okozott, ami miatt az olcsó orosz gáz Európába irányuló importja elapadt.
A tanulmány szerint az elmúlt két évben nyolc cseppfolyósított földgáz (LNG) exportterminál-projekt és 99 importterminál-projekt fejeződött be, ami hét százalékkal növelte a világ exportkapacitását és 19 százalékkal a globális importkapacitást. Emellett az LNG-fejlesztők világszerte 156 új LNG-terminál-projektet terveznek 2030-ig, amelyek közül 63 exportterminál és 93 importterminál.
A környezetvédelem háttérbe került
A jelentés arra figyelmeztetett, hogy a metánszivárgások miatt ezek a terminálok az évtized végére mintegy tíz gigatonnányi üvegházhatású gázkibocsátást okozhatnak, ami majdnem annyi, mint a világszerte működő összes szénerőmű éves kibocsátása.
„Az olaj- és gázipari vállalatok az LNG-projektekre teszik fel a jövőjüket, de minden egyes tervezett projektjük a párizsi megállapodás jövőjét veszélyezteti. A bankok és a befektetők azt állítják, hogy támogatják az olaj- és gázipari vállalatokat az átállásban, ehelyett azonban dollármilliárdokat fektetnek be a jövőbeli klímabombákba” – mondta Justine Duclos-Gonda, a Reclaim Finance kampányfelelőse.
A Nemzetközi Energiaügynökség a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy a globális LNG-piacok a gázellátás soha nem látott mértékű túlkínálata felé tartanak, ami nem összeegyeztethető a korábban megfogalmazott klímacélokkal.
Az ügynökség arra is figyelmeztetett, hogy a világ LNG-kapacitása 2030-ra közel ötven százalékkal fog növekedni, ami nagyobb, mint a világ gáz iránti keresletének előrejelzése a modellezett forgatókönyvek szerint.
A túlkínálat várhatóan a fosszilis tüzelőanyagok árának csökkenéséhez fog vezetni.