A légicsapások következtében legalább hét civil életét vesztette, és többen megsebesültek, mivel a bombázások a város sűrűn lakott területeit célozták meg, ahol körülbelül négymillió ember él.
A légitámadások a szíriai konfliktus eszkalálódásának következményeként jelentkeztek. A lázadók nagyszabású offenzívát indítottak Szíria északi részén, és jelentős területeket foglaltak el Aleppóban és Hama tartományban. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szerint a szíriai kormányerők kivonultak Hama városából, és aleppói területek is elvesztek, beleértve a repülőtér elfoglalását is a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és szövetségesei által.
A harcokban már több mint háromszáz ember halt meg, ez a felkelők első jelentős előretörése 2020 óta. Irán megerősítette, hogy aleppói konzulátusát megtámadták, de a diplomaták időben biztonságba tudtak vonulni. Szakértők szerint a lázadók sikerei az iráni befolyás gyengülését jelzik a térségben.
A helyzet tovább súlyosbítja a humanitárius válságot, ami migrációhoz vezethet.
Humanitárius válság
Szíriában a humanitárius válság rendkívül súlyos és továbbra is fokozódik a több mint egy évtizede tartó konfliktus következtében. A háború miatt több mint 14 millió ember szorul sürgős humanitárius segítségre, köztük hatmillióan belső menekültek, akik otthonaikat kénytelenek voltak elhagyni. Az élelmiszerhiány és a vízellátási problémák széles körben elterjedtek, mivel a gazdasági összeomlás és az infrastruktúra romlása súlyosan érinti a helyi közösségeket. Az ENSZ és más humanitárius szervezetek folyamatosan figyelmeztetnek a válság humanitárius aspektusaira, és arra, hogy a segélyekhez való hozzáférés egyre nehezebbé válik a harcok eszkalálódása miatt.
Az egészségügyi ellátás is drámaian romlott, a kórházak és klinikák gyakran támadások célpontjai, ami a szükséges orvosi ellátás hiányát eredményezi. A gyerekek különösen hátrányos helyzetben vannak; sokan nem részesülnek oktatásban és alultápláltsággal küzdenek.
Borítókép: Szíriai felkelők a fronton (Fotó: AFP)