Emlékezetpolitikával tereli el a figyelmet korrupciós botrányáról a spanyol baloldal

A szocialista spanyol kormányfő bejelentette, hogy több mint száz rendezvényen ünneplik meg Francisco Franco diktátor halálának 50. évfordulóját. Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ madridi irodavezetője szerint Pedro Sánchez így próbálja elterelni a figyelmet a kormányát érintő súlyos problémákról.

2024. 12. 12. 4:50
Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök.
Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök. Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldali spanyol kormány 2025-re több mint száz eseményt tervez, hogy megemlékezzen Francisco Franco diktátor halálának 50. évfordulójáról. Pedro Sánchez szocialista (PSOE) kormányfő kedden egy, a polgárháború és a Franco-diktatúra áldozatainak tiszteletére tartott rendezvényen jelentette be, hogy az eseménysorozattal, amely a „Spanyolország szabadságban” címet kapta, az a céljuk, hogy bemutassák a spanyol demokrácia fejlődését és tisztelegjenek azok előtt, akik ezt lehetővé tették. Január 8-tól kezdve egy éven át az iskolákban, utcákon és múzeumokban tartanak majd kulturális foglalkozásokat és különféle rendezvényeket.

Sánchez beszédében egyúttal méltatta a kormánya által 2022-ben elfogadott Demokratikus emlékezet törvényének eddigi eredményeit, például hogy határozott lépésekkel haladnak előre a Franco Alapítvány feloszlatása terén, amelyet még 1976-ban hoztak létre a diktátor örökségének ápolására és terjesztésére.

Nyilvánvalóan egy olyan demokráciában, mint a miénk, nincs olyan zsarnok, akinek a munkája dicséretet érdemelne

– hangsúlyozta a miniszterelnök.

Hozzátette, hogy emellett kormányának köszönhetően már több mint 5600 holttestet exhumáltak az egykor Franco sírhelyeként is szolgáló, a polgárháború áldozatainak emlékére felépített Elesettek Völgyéből, amit a szocialisták Cuelgamuros-völgy névre kereszteltek át. A kormányfő megjegyezte azt is, hogy törvényeiknek köszönhetően már több mint 300 ezer száműzött személy leszármazottja kaphat spanyol állampolgárságot.

Ez egy igazságtétel azok számára, akiket politikai üldöztetés miatt megfosztottak attól, hogy spanyolok legyenek

– fogalmazott Sánchez, akinek újabb bejelentése ismét felkavarta a port az állampolgárok és a jobboldali politikai erők körében is.

Madrid közösség néppárti (PP) elnöke, Isabel Díaz Ayuso közölte, hogy a regionális kormányzat nem csatlakozik semmilyen eseményhez, amit Franco halálának 50. évfordulója alkalmából ünnepelnek meg jövőre, és fenntartja álláspontját azzal kapcsolatban, hogy a szocialista miniszterelnök „megőrült”.

Csak hogy ne legyenek kétségek: Pedro Sánchez megőrült. Mivel kormánya a végóráit éli, úgy döntött, hogy utcai zavargásokat szít, és erőszakot provokál apró, radikális csoportokkal, amelyek épp akkor tűnnek fel, amikor ő maga és kormánya nehéz helyzetbe kerül. Madrid régió, amely a demokratikus átmenet, a szabadság és az alkotmány védelmezője, egyetlen Sánchez által előmozdított ilyen típusú kezdeményezéshez nem csatlakozik

– fogalmazott a madridi vezető az X közösségi platformon, majd hozzátette, hogy pártja és Madrid is támogatja a demokráciát, de elutasítja a Sánchez által előszeretettel használt polgárháborús retorikát, ami túlmutat a jelenlegi kormányon.

A spanyol baloldal képviselői újra és újra mesterségesen tépik fel a történelmi sebeket, megosztottságot szítva a spanyol társadalomban. A kétezres évektől kezdve egy ideológiai háborút indítottak el azzal a céllal, hogy az állampolgárok az ő perspektívájukból tekintsenek a Franco-kormányra – fogalmazott lapunknak Farkas Vajk. Hozzátette, hogy a spanyol szocialisták már José Luis Rodríguez Zapatero idejében is nagyon ideologikus kormányzást vittek, és ez csak erősödött Pedro Sánchez hatalomra kerülésével.

Franco tábornok 1975-ben halt meg, majd I. János Károly király vezetésével ment végbe a demokratikus jogállami átmenet, amelynek része volt, hogy az 1936–39-es spanyol polgárháborút vívó két oldal megbékélt egymással. Az első szabadon választott spanyol parlamentben együtt foglaltak helyet a Franco-diktatúra örökösei és az egykori köztársasági oldal, nem egyszer deklaráltan kommunista képviselői. A kétezres évektől azonban a baloldal ideológiai háborút indított azért, hogy a közelmúlt spanyol történelmét az ő szemüvegükön keresztül lássák az emberek és ez sikerült is nekik. Emiatt ma az általános vélekedés a spanyol polgárháborúról, hogy azt a „jók”, a köztársasági oldal, vívták a „rosszakkal”, vagyis a Franco vezette csapatokkal.

Farkas Vajk megjegyezte, hogy arról viszont nem beszélnek, hogy a köztársasági oldal lényegében a szovjethez hasonló szocialista diktatúrát akart kiépíteni. Madrid utcáin Marx, Lenin és Sztálin képeivel buzdították az embereket arra, hogy harcoljanak.

Nem esik szó a köztársaságiak kegyetlenkedéseiről és áldozatairól sem, miközben ők hajtották végre például a XX. század legnagyobb nyugat-európai egyházüldözését. Hogy egy példát említsek: előfordult, hogy egy apáca véréből véreshurkát készítettek és azt árulták az embereknek. Erről persze a spanyol szocialista hatalom nem beszél, különbséget téve áldozat és áldozat között.

– részletezte az AK madridi irodavezetője.

Az eltérés a José Luis Zapatero által vezetett és a jelenlegi spanyol kormány között mindössze az, hogy Pedro Sánchez elődjénél is tudatosabban használja a történelmi emlékezeti kérdéseket a kormányzás problémáinak elfedésére.

A szocialista spanyol kormányfő, amikor el akarja terelni az ország és kormányzása problémáiról a figyelmet, akkor mindig Franco tábornokról kezd beszélni. Márpedig Pedro Sánchez jelenleg is komoly problémákkal küzd: felesége és testvére is büntetőeljárások elé néznek, pártjának több tagja is érintett egy egyre súlyosabb korrupciós botrányban, illetve a több mint kétszáz halálos áldozatot követelő valenciai villámáradások és az azt követő mentési munkálatok lassúsága miatt is komoly kritikákat kap. Ilyen esetekben jellemzően előveszi a polgárháborús és a Franco-diktatúrával kapcsolatos emlékezetpolitikai kártyát.

– fogalmazott Farkas Vajk.

A spanyol állampolgárok Sánchezzel és bejelentésével kapcsolatos ellenérzéseit mi sem tükrözi ki jobban, mint az a szerda reggel, a szokásos parlamenti ülés előtt Sáncheznek címzett, megválaszolatlanul maradt újságírói kérdés, miszerint miért fontosabb számára Franco halála, mint az október végi valenciai áradásokban elhunyt több mint kétszáz ember.

A spanyol kormányfő azért szembesült a számára kényelmetlen kérdéssel, mert bár a keddi, Franco-rezsim áldozatainak tiszteletére rendezett eseményen részt vett, hétfőn nem ment el a valenciai ítéletidő áldozatainak tiszteletére tartott gyászmisére, ahol a jobboldali politikai vezetők mellett a királyi pár is személyesen rótta le kegyeletét.

Az eseményen az elhunytak hozzátartozói közül többen gyilkosnak nevezték a miniszterelnököt és a lemondását követelték, mivel szerintük ő is felelős az emberi veszteségek kiugróan magas száma miatt.

Borítókép: Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.