A tajvani védelmi minisztérium közleménye szerint a tajvani fegyveres erők azonosították a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) keleti, északi és déli parancsnokságának hajóit, valamint a parti őrség egységeit a Tajvani-szoros térségében. Ez a katonai mozgósítás néhány nappal azután történt, hogy Laj Csing-tö tajvani elnök nem hivatalos látogatást tett Hawaiin és az amerikai fennhatóságú Guamon egy egyhetes dél-csendes-óceáni körút részeként.
A kínai hatóságok határozottan ellenezték Laj útját, „szeparatistának” nevezve őt. A feszültséget tovább fokozta, hogy az Egyesült Államok újabb fegyverszállítmányokat hagyott jóvá Tajvan számára, amire válaszul Kína „erős ellenlépésekkel” fenyegetőzött.
Kína saját területének tekinti Tajvant, annak ellenére, hogy soha nem gyakorolt felette tényleges hatalmat. Peking az Egyesült Államok és Tajvan közötti nem hivatalos kapcsolatokat szuverenitásának megsértéseként értékeli.
A tajvani vezetés elutasítja Kína területi igényeit, Peking azonban fogadkozik, hogy „újraegyesíti” a szigetet Kínával, és nem zárja ki az erőszak alkalmazását sem ennek érdekében.
A tajvani védelmi minisztérium hétfőn bejelentette, hogy harckészültségi gyakorlatokat kezdett „a PLA tevékenységeinek ellensúlyozására”, és továbbra is fokozott készültségben figyeli a kínai hadmozdulatokat.
Nagyobb haditengerészeti jelenlét Tajvan körül
Egy magas rangú tajvani tisztviselő a CNN amerikai hírtelevíziónak elmondta, hogy Kína jelenlegi haditengerészeti felvonulása nagyobb, mint a korábbi két, idén végrehajtott hadgyakorlat során tapasztalt. A kínai hajók a Kelet-kínai-tengertől a Tajvani-szoroson át a Dél-kínai-tengerig terjedő szélesebb területen helyezkednek el. A kínai hadsereg emellett hét olyan légtérzónát jelölt ki Tajvantól északra és északnyugatra, amelyeken más repülőgépek csak engedéllyel haladhatnak át.
Laj útja során demokráciapárti üzeneteket fogalmazott meg, és szolidaritásra szólított fel a hasonlóan gondolkodó országok között.
Remélem, hogy minden honfitársunk, bárhol is legyen, közösen elkötelezi magát demokráciánk további mélyítése és védelme mellett
– fogalmazott a tajvani elnök guami látogatása során.
Tajvan Kína szerves része. A tajvani kérdés Kína belügye. Kína határozottan meg fogja védeni nemzeti szuverenitását és területi integritását
– hangsúlyozta válaszul Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
Borítókép: Laj Csing-tö tajvani elnök (Fotó: Anadolu via AFP)