Az EU kiberbiztonsági ügynökségének (ENISA) a saját területén hatékonyan hozzá kell járulnia az uniós intézmények és a tagállamok megerősítéséhez, különösen az utóbbi időszakban történt problémák miatt – jelentette ki Kovács Zoltán pénteken Brüsszelben.
A miniszterek a tervek szerint a legfrissebb jogalkotási fejlemények fényében megvizsgálják az ENISA helyét az európai kiberbiztonsági ökoszisztémában, és ezzel összefüggésben következtetéseket vonnak le a teendőkről – mondta el a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanács ülésére érkezve.
Ez az ökoszisztéma drámaian megváltozott, sok a kihívás, ezért az ENISA-val kapcsolatos jogalkotási keret segít majd ezek kezelésében
– hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: a tanácskozáson a tagállamok beszámolnak a tapasztalataikról és arról, hogy mit várnak el az új Európai Bizottságtól, amit a testületnek figyelembe kell majd vennie.
A tanácsülésen áttekintik az Európai Bizottság által az európai digitális infrastruktúra fejlesztéséről készített fehér könyvet is, amelynek célja, hogy javítsa az EU és a tagállamok infrastruktúráját, annak biztonságát – ismertette Kovács Zoltán. Hozzátette: az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban olyan iránymutatást kap, amelyek kimondottan a tagállamok tapasztalataiból és a gyakorlatból indul ki, nem pedig nehezen megvalósítható elképzelésekből.
Az EU digitális infrastruktúrájának megerősítése legalább olyan fontos biztonsági szempontból, mint maga a kiberbiztonsági ügynökség, de a magyar uniós elnökség prioritásához, a versenyképességhez is kapcsolódik, mert ez az infrastruktúra biztosítja az összes többi iparág és intézmény számára, hogy még versenyképesebbé tudjon válni
– jelentette ki az államtitkár.
A szintén a tanácsülés napirendjén lévő Digitális évtized 2030 szakpolitikai programhoz pedig számos megvitatandó kérdés kapcsolódik a versenyképesség, a hatékonyság és nyilvánvalóan mindazon kihívások szempontjából, amelyeket például a budapesti nyilatkozat azonosított – mondta Kovács Zoltán.