Lavrov azt mondta: az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek meg kell érteniük, hogy készen állnak bármilyen eszköz használatára, hogy megakadályozzuk őket abban, amit stratégiai vereségnek neveznek Oroszország számára.
Bár Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország nem szeretné fokozni a helyzetet, és el akarja kerülni a félreértéseket Washingtonnal és partnereivel, figyelmeztetett:
További üzeneteket fogunk küldeni, ha nem vonják le a szükséges következtetéseket.
Szergej Lavrov nyilatkozott az orosz–ukrán konfliktus lezárásának feltételeiről is Tucker Carlson amerikai újságírónak. Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország világosan felvázolta katonai műveletének céljait, valamint a béke megkötésének körülményeit.
Nem mi kezdtük a háborút. Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is elmondta, hogy mi indítottunk különleges katonai műveletet, hogy véget vessünk annak a háborúnak, amelyet a kijevi rezsim a nép ellen vívott Donbasszban
– mondta Lavrov.
Az interjú során Lavrov elmondta, hogy Oroszország szerint Ukrajnának vissza kellene vonnia erőit az orosz területekről, biztosítania kell a orosz ajkú lakosok jogait, valamint semleges, nukleáris fegyverektől mentes állammá kellene válnia.
Nincs NATO. Abszolút. Nincsenek katonai bázisok, nincsenek katonai gyakorlatok Ukrajna földjén külföldi csapatok részvételével
– húzta alá a tárcavezető.
Lavrov rámutatott arra is, hogy Ukrajnának biztosítania kellene az orosz nyelv, a média, a kultúra tiszteletben tartását. Azt is megjegyezte, hogy a Nyugat próbálta meghatározni Oroszország jövőjét Oroszország nélkül, ez pedig Moszkva számára elfogadhatatlan. Az orosz diplomata hangsúlyozta, hogy Oroszország nem fogad el olyan megoldásokat, amelyek továbbra is diszkriminálják az orosz nyelvű lakosokat és a vallási közösségeket Ukrajnában.
Lavrov szerint Biden súlyos örökséget hagy Trumpra
Az orosz miniszter emlékeztetett arra is, hogy Moszkva nem áll hadiállapotban Washingtonnal, és nem is akarja azt. Lavrov hangsúlyozta, hogy az Oroszországi Föderáció minden szomszédjával normális kapcsolatokat szeretne, és nincs ok arra, hogy Moszkva és Amerika ne tudjon együttműködni „az univerzum érdekében”. Kérdésre válaszolva, amely az Egyesült Államoknak az ukrajnai konfliktusban betöltött szerepére vonatkozott, a külügyminiszter azt mondta, hogy ami Ukrajnában történik, az egy hibrid háború. Lavrov elmondta: Oroszország a konkrét lépések alapján fogja megítélni a Trump-kormányzatot, de Joe Biden leköszönő elnök súlyos örökséget akar hagyni. Ez hasonló ahhoz, amit Barack Obama elnök tett Trumppal. Trump erős és barátságos politikus, de nem oroszbarát – hangzott el a beszélgetésben, írja a TASSZ orosz hírügynökség.
Lavrov a nyolcvanperces interjúban számos kulcsfontosságú kérdésben ismertette Moszkva álláspontját, hangsúlyozva a párbeszéd szükségességét és a nemzetközi kapcsolatok keretében minden ország érdekeinek tiszteletben tartását. Érdemes megjegyezni, hogy néhány óra alatt nagy népszerűségre tett szert az interneten a beszélgetés.
Tucker Carlson amerikai újságíró kifejezetten azért érkezett Moszkvába, hogy interjút készítsen Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Véleménye szerint a beszélgetés izgalmasnak bizonyult. Februárban Tucker Carlson interjút készített Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amit tízmilliók néztek meg a világhálón.
Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP)