Egy Szamarkandban tartott konferencián egyértelművé vált, hogy Üzbegisztán komolyan elkötelezett az atomenergia bevezetése mellett. Az ország a klímaváltozás elleni küzdelem, az energiabiztonság növelése és a gazdasági fejlődés érdekében választja ezt az utat. A jelenlegi, nagyrészt gázalapú áramtermelés helyett 2030-ra a nukleáris energia kiemelt szerepet kap, negyvenszázalékos aránnyal a naperőművek mellett. Ezért az ország nemzetközi tapasztalatokra támaszkodik, többek között Magyarországéra is.
A konferencia kiemelte a kis moduláris reaktorok (SMR) szerepét, amelyek a növekvő energiaigény kielégítésében és a 2030-ra kitűzött karbonsemlegesség elérésében játszanak kulcsfontosságú szerepet.
Üzbegisztán ebben a tekintetben a magyar szakértelemre támaszkodik, a magyar hűtőtechnikai technológia alkalmazásától kezdve a magyarországi képzésen résztvevő üzbég hallgatókig. A két ország közötti nukleáris együttműködési program 2022 óta működik, és magában foglalja a magyar ösztöndíjprogramot, valamint az üzbég uránkészletek kutatás-fejlesztését is.
NAÜ-főigazgató: Magyarország saját maga dönt a partnereiről
Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója nyomatékosította, hogy a NAÜ támogatja Üzbegisztán erőfeszítéseit, hangsúlyozva az atomenergia biztonságos használatának fontosságát. A főigazgató egyben eloszlatta a kételyeket a magyar–orosz atomkapcsolattal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy Magyarország a saját belátása szerint választja meg partnereit, és a Paksi Atomerőmű hosszú évek óta megbízhatóan működik.
Abszolút rendben van a magyar–orosz atomipari együttműködés atombiztonsági megfontolásból
– válaszolt Rafael Mariano Grossi a Világgazdaság kérdésére.
Kiemelte a jó kapcsolatát Szijjártó Péter külügyminiszterrel is.
A konferencia részvevői betekintést nyertek a magyar atomiparba, különös tekintettel a Paksi Atomerőműre és a Paks II projektre. Hugyecz Attila, a Paks II Zrt. vezetője ismertette a projekt előrehaladását, beleértve a nemzetközi együttműködést is.
A Paks II projekt célja az áramtermelés növelése, az import csökkentése és a környezetvédelem javítása. A szamarkandi konferencia során Grossi és Azim Ahmedhadjaev, az üzbég Atomenergia-ügynökség igazgatója együttműködési megállapodást is aláírt.
Borítókép: Paksi atomerőmű (Fotó: AFP)