Antony Blinken amerikai külügyminiszter közel-keleti útjának célja a Bassár el-Aszad rezsimjének gyors bukását követő Szíria stabilizálása volt. A miniszter több találkozót is tartott Jordániában, Törökországban és Irakban, hogy konszenzust érjen el a különböző érdekű regionális partnerek és szövetségesek között.
Az Akabai öbölben tartott sürgősségi találkozón 12 arab tagállam külügyminisztere, törökországi képviselők, valamint az Európai Unió és az ENSZ magas rangú tisztviselői vettek részt. A közös nyilatkozat több fontos pontot is kiemelt.
Először is, a résztvevők teljes mértékben támogatják Szíriát abban, hogy biztonságosabb és békésebb jövőt építsen. Hangsúlyozták, hogy a politikai átmenetnek a szíriaiak vezetésével és felelősségével kell megtörténnie, egy befogadó, vallásilag semleges és reprezentatív kormány létrehozásával. Ezt az átmenetet az ENSZ 2254-es határozatának elvei alapján keresztül szeretnék megvalósítani.
A nyilatkozat megerősítette az ENSZ különleges követének támogatását, valamint az ENSZ helyszíni jelenlétének erősítését is leírja. Kiemelt szerepet kapott a szíriai egység, területi integritás és szuverenitás védelme, az emberi jogok tiszteletben tartása, különös tekintettel a nők és a kisebbségek jogaira.
A nyilatkozat továbbá fontosnak tartotta a szíriai állami intézmények megőrzését, a külföldi diplomáciai képviseletek védelmét, a vegyi fegyverek biztonságos megsemmisítését, Asszad börtöneihez való hozzáférést a felelősségre vonás érdekében, valamint az eltűnt személyek sorsának tisztázását.
A terrorizmus és a szélsőségek elleni küzdelem is hangsúlyos szerepet kapott, elutasítva a szíriai terület terrorista menedékhelyként való használatát. A felek felszólítottak a harci cselekmények azonnali leállítására, és az ENSZ alapokmányának elvei szerinti szíriai szuverenitás tiszteletben tartására.
Blinken kijelentette, hogy az Egyesült Államok elismeri és támogatni fogja az új szíriai kormányt, amennyiben az megfelel a nyilatkozatban lefektetett elveknek. A szíriai helyzet tehát egy új korszakba lépett, amelynek alakulását a nemzetközi közösség erőteljesen befolyásolja.
Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminiszter (Fotó: AFP)