Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a dohai fórumon kijelentette, hogy nem követi tovább Volodimir Zelenszkij ukrán elnök háborúval kapcsolatos nyilatkozatait azok ellentmondásos jellege miatt.
Egy ideje már nem követem, amit Zelenszkij mond. Egyik napról a másikra megváltoztathatja az álláspontját, attól függően, hogy az adott pillanatban hogyan érzi magát
– hangsúlyozta az orosz külügyminiszter, kommentálva az ukrán vezető kijelentéseit az orosz–ukrán háború tűzszünetének lehetőségéről.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Volodimir Zelenszkij az utóbbi napokban többször azt követelte, hogy a NATO garantálja Ukrajna tagságát. Máskor az elnök arról beszélt, hogy nem ragaszkodik a NATO-csatlakozáshoz az orosz–háború lezártáig. Egy másik alkalommal Zelenszkij azt mondta, hajlandó belemenni a tűzszüneti megállapodásokba, amennyiben a NATO biztonsági garanciákat ad Ukrajnának az oroszokkal szemben. Nem sokkal ezután már azt nyilatkozta az ukrán államfő, hogy kizár bármiféle tárgyalást Vlagyimir Putyinnal.
Diplomáciai megoldásokat keresünk, de csak akkor, ha elég erősek vagyunk ahhoz, hogy megakadályozzuk Oroszország újabb agresszióját
– fogalmazott Zelenszkij.
A korábbi NATO-főtitkár, Jens Stoltenberg nemrég úgy nyilatkozott, jelenleg nincsenek reális esélyek arra, hogy Ukrajna területi veszteségek nélkül érjen el békét az Oroszországgal folytatott háborúban. Úgy vélte, Ukrajnának ideiglenes át kellene adnia a területeit a béke érdekében.
Ha a fegyverszüneti vonal azt jelenti, hogy Oroszország továbbra is ellenőrzi az összes megszállt területet, ez nem jelenti azt, hogy Ukrajna örökre lemondana azokról a területekről
– fogalmazott az egykori NATO-főtitkár.
Putyin szerint a Nyugat szándékosan provokálja az oroszokat
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken azt állította, hogy a nyugati országok szándékosan fokozzák a feszültséget Ukrajnában. Putyin Minszkben hangsúlyozta, hogy Oroszország és Belarusz számára rendkívül fontos az európai régió stabilitása. Ezért az orosz és belarusz vezetők megvitatták a közös stratégiájukat a jelenlegi geopolitikai helyzetben. Ahogy arról lapunk is beszámolt, Minszk és Moszkva együttműködése egyre szorosabb lett az elmúlt években. Ez az orosz–ukrán háború és a nyugati szankciók miatt is alakult így. Az együttműködésük három fő területe a politikai, a gazdasági és a katonai szféra.
Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a dohai fórumon (Fotó: AFP)