Oroszország és Belarusz új nukleáris szabályokat vezet be

Moszkva és Minszk közösen újragondolták a nukleáris fegyverek használatára vonatkozó szabályaikat, valamint bejelentették három közös katonai kiképzőközpont létrehozását. A változások célja, hogy fokozzák a szövetség biztonságát, miközben a nyugati katonai jelenlét növekedésére reagálnak.

2024. 12. 04. 15:08
Oroszország nukleáris elrettentő erőihez tartozó ICBM tesztkilövése.
Oroszország nukleáris elrettentő erőihez tartozó ICBM tesztkilövése. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország és Belarusz új alapokra helyezték nukleáris stratégiájukat a legmodernebb katonai technológiák megjelenésének tükrében – jelentette ki Igor Nazaruk, a belarusz külügyminisztérium helyettes vezetője. A két ország közötti együttműködés részeként az orosz taktikai nukleáris fegyverek belarusz területen történő elhelyezése már tényként kezelhető, és ezt egy új dokumentum is rögzíti.

A stratégia módosításával párhuzamosan bejelentették, hogy három új katonai kiképzőközpontot hoznak létre a szövetségi állam hatékonyságának növelése érdekében. 

A belarusz Grodno térségben, valamint az oroszországi Nyizsnyij Novgorod és Kalinyingrád régiókban létrejövő központok célja, hogy elősegítsék a két ország katonai erőinek összehangolt működését.

A változások hátterében a nyugati katonai aktivitás fokozódása áll. Nazaruk külön kiemelte, hogy a NATO és az Egyesült Államok fokozott jelenléte Kelet-Európában, különösen Lengyelország és a balti államok légterében, megköveteli a belarusz–orosz katonai együttműködés elmélyítését. A két ország légierői rendszeres közös járőrözésekkel biztosítják a szövetség légterét.

Mindemellett a közelgő, december 6-i találkozón Minszkben, Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka államfők a biztonsági stratégiák és kölcsönös garanciák további részleteiről egyeztetnek. A szövetség vezetői a regionális fenyegetésekre adott közös válaszokat kívánják megerősíteni.

A belarusz–orosz katonai együttműködés szorosabbra fűzését korábban az is elősegítette, hogy a két ország több mint 160 közös katonai tevékenységről szóló megállapodást írt alá, amelyek 2025-ig szólnak. Ezek között szerepelnek a határvédelem erősítésére és a regionális katonai infrastruktúra fejlesztésére irányuló programok is.

Borítókép: Oroszország nukleáris elrettentő erőihez tartozó ICBM tesztkilövése (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.