Kamala Harris majdnem hat héttel a Donald Trump ellen elvesztett november 5-i elnökválasztás után az első nagyobb megszólalásában arról beszélt, hogy mennyire fontos az állampolgári elkötelezettség. „Az emberek azt mondták nekem, hogy nem biztosak abban, hogy van erejük folytatni a harcot. De harcolnunk kell tovább, mindannyiunknak” – jelentette ki.
Hogy Harris újra elindul-e a politikai tisztségért, az egyelőre kérdéses. Az azonban biztos, hogy a demokraták továbbra is küzdenek a hatalmukért, a színfalak mögött a vezetők már a jövő stratégiáit – és az elkövetett hibákat – boncolgatják.
A munkásosztállyal való kapcsolat elvesztése
„A demokraták feltételezése mindig az volt, hogy ők a többségi párt, és mindig is az lesz” – fogalmazott a George Washington Egyetem történésze. Matt Dallek szerint a demokraták hosszú időn keresztül azt feltételezték, hogy az országban élő egyre nagyobb számú kisebbség egyre több szavazatot hoz a pártnak.
De ez téves feltételezés volt. Donald Trump felemelkedése óta megfigyelték, hogy a Republikánus Párt egyre népszerűbb a latinok és a fekete szavazók körében – mondja Dallek. A történész szerint ugyanis a Demokrata Párt elvesztette a kapcsolatot a munkásosztállyal.
Nem tudták legyőzni Trumpot
A demokratáknak szembe kell nézniük azzal a ténnyel, hogy jobban foglalkoztatják őket lényegtelen kulturális kérdések, mint az emberek aggodalmai: az infláció és a bevándorlás.
Az egyetemi tanár úgy véli, hogy a demokraták helytelenül közelítették meg a politikai ellenfeleik, a republikánusok elleni harcot. Trumpot, Elon Muskot és a Republikánus Pártot a milliárdosok pártjaként kellene szerinte megbélyegezniük, mint egyfajta új amerikai oligarchiát és inkább a mindennapi élet minden etnikumot érintő problémáival kellene foglalkozni.
Ahhoz azonban, hogy egy párt visszanyerje erejét egy vereség után, új vezetőkre van szükség. A demokraták körében javában zajlik a generációváltás, mondta Dallek.
A demokratáknak sok jó lehetőségük van. Olyan emberek, mint Gretchen Whitmer, Michigan kormányzója, Josh Shapiro, Pennsylvania kormányzója vagy Andy Beshear Kentuckyból
– magyarázta. Sok demokrata kormányzó – mint például Gavin Newsom Kaliforniából – azt a stratégiát követi, hogy az államát felvértezze Donald Trump ellen. Gretchen Whitmer, Michigan kormányzója viszont az ellenkezőjét szeretné, gazdasági területen szeretne együttműködni a Trump-adminisztrációval.