Donald Trump amerikai elnök visszatérése Latin-Amerika számára nemcsak gazdasági, hanem politikai változásokat is hozhat. Az autoriter kormányok, például a venezuelai, kubai, nicaraguai és bolíviai, amelyek eddig a kínai és orosz befolyás felé orientálódtak, jelentős kihívások elé nézhetnek az új Trump-adminisztrációval szemben. A térség helyzetéről a Fox News egyik műsorában is részletesen beszéltek, ahol szakértők elemezték Trump győzelmének lehetséges hatásait a régióra.
Politikai szakértők szerint Trump „America First” politikája és Marco Rubio kinevezése külügyminiszterként fokozott nyomást gyakorolhat a régió baloldali vezetőire, miközben támogatja a konzervatív jobboldali fordulatot, amely számos országban lendületet vehet.
A Trump-kormányzat külpolitikai irányváltása nem csak az autoriter rezsimek számára jelent kihívást, hanem lehetőséget kínál a régió azon országainak is, amelyek szorosabb kapcsolatokat keresnek az Egyesült Államokkal. Javier Milei, Argentína konzervatív elnöke az amerikai segítség révén próbálja stabilizálni hazája válságos gazdaságát. Milei kormánya célul tűzte ki az IMF-hitelek újratárgyalását és az amerikai befektetők bevonását, amelyek támogatnák a régóta várt kapitalista reformokat és az infláció megfékezését. Milei találkozója Trumppal, közvetlenül az elnökválasztási győzelme után, azt jelzi, hogy Argentína stratégiai partnert lát az Egyesült Államokban.
Hasonló politikai változások érhetik el Chilét, Kolumbiát és Brazíliát is.
Axel Kaiser közgazdász szerint Trump visszatérése erősítheti a libertárius és konzervatív vezetőket, mint José Antonio Kast és Johannes Kaiser Chilében, valamint Vicky Dávila Kolumbiában. Ezek az országok Trump győzelmében a konzervatív ideológia újjászületését látják, amely új lendületet adhat a jobboldali mozgalmaknak. Bolsonaro Brazíliában máris politikai reneszánszot élhet át, és Trump támogatásával tovább építheti gazdasági és biztonsági együttműködését az Egyesült Államokkal.
Ezzel szemben a baloldali vezetők, mint Gustavo Petro kolumbiai elnök és Claudia Sheinbaum mexikói elnök, aggodalommal tekintenek az új adminisztráció várható politikájára.
Petro kormányát különösen érinthetik az amerikai drogellenes politika esetleges szigorításai, amelyek veszélyeztethetik Kolumbia békefolyamatát. Mexikó számára pedig Trump bevándorlási és kereskedelmi politikájának változásai okozhatnak gazdasági kihívásokat, mivel az ország szorosan függ az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemtől.
A Trump-adminisztráció által előirányzott változások legélesebben az autoriter rezsimeket érinthetik. Kuba, Venezuela és Nicaragua, amelyeket az amerikai külpolitika gyakran a „zsarnokság triójának” nevez, fokozott szankciókkal és diplomáciai elszigeteléssel nézhetnek szembe.
Marco Rubio, aki elkötelezetten képviseli a demokratikus értékeket Latin-Amerikában, várhatóan aktívan szorgalmazza a demokrácia helyreállítását ezen országokban. Szakértők úgy vélik, hogy Trump keményebb külpolitikája elrettentő hatással lehet a térség autoriter vezetőire, és új lehetőségeket nyithat a demokratikus átalakulásra.
Az Egyesült Államok megerősödő jelenléte a régióban a gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzését is előmozdíthatja. Az amerikai befektetések fokozódása nemcsak Argentínának és Brazíliának, hanem a térség több országának is jelentős gazdasági előnyöket hozhat.
A konzervatív hullám terjedése, amely Trump győzelmének köszönhetően várható, új korszakot nyithat Latin-Amerikában, ahol a demokratikus és piacbarát reformok kerülhetnek előtérbe.
Szakértők hangsúlyozzák, hogy a Trump-adminisztráció külpolitikai sikere nagyban múlik a konkrét intézkedéseken és a kétoldalú kapcsolatok dinamikáján.
Borítókép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök. (Fotó: AFP)