Donald Trump beiktatását követően nagyszabású deportálási akcióba kezdhet, amely több millió illegális bevándorló kiutasítását célozza meg az Egyesült Államokból. Ez a terv már a választási kampány során is központi szerepet játszott, Trump a bevándorlás kezelésének kudarcáért ostorozta ellenfeleit.
A pontos szám nem ismert, de becslések szerint mintegy tizenegymillió illegális bevándorló él az USA-ban.
A Mexikóval határos déli államok szenvedik el a legnagyobb terhet. Trump terve az, hogy az első napon aláírja a történelem legnagyobb deportálási programját előkészítő rendeleteket, első lépésként egymillió illegális bevándorló kiutasítását tűzve ki célul. Elsősorban a bűncselekményeket elkövetett vagy kiutasítási végzést kapó illegális bevándorlókat érinti majd a deportálás.
Thomas Homan, a bevándorlási és vámügyi hivatal korábbi vezetője lesz a felelős a deportálási akció lebonyolításáért. Trump a nagyobb hatékonyság érdekében szükségállapotot akar kihirdetni, és a hadsereg bevonását tervezi. Bár a törvény tiltja a hadsereg alkalmazását rendészeti célokra, Trump a „lázadás elleni törvényre” tervez hivatkozni.
A Demokrata Párt már jogi lépéseket készít elő a deportálások megakadályozására, több állam főügyészei pedig pert fontolgatnak a hadsereg bevonásával szemben.
Néhány demokrata kormányzó azonban hajlandó együttműködni a súlyos bűncselekményeket elkövető illegális bevándorlók deportálásában. A kiutasítottak elhelyezésére Mexikót, illetve a környező közép-amerikai országokat jelölték meg.
Mexikó nyilatkozata szerint felkészült a saját állampolgárai fogadására, de a mexikói kormány érvelni fog a mexikóiak USA-beli jelenlétének fontossága mellett, a befizetett adók összegére hivatkozva. Egyéb országok együttműködése még bizonytalan. Trump terve tehát rendkívül összetett és időigényes lesz, ami talán magyarázatot ad arra, hogy miért sietne az orosz–ukrán háború lezárásával.
Borítókép: Donald Trump a megtámadása utáni pillanatokban (Fotó: AFP)