Az Egyesült Államokban komoly felháborodást váltott ki a hír, miszerint az amerikai nagykövetség megakadályozta, hogy Tucker Carlson, a volt Fox News-sztár interjút készítsen Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Carlson, aki a jövőbeli amerikai elnök, Donald Trump támogatójaként ismert, a X-en jelentette be, hogy egy évig próbálkozott az interjú megszervezésével, de a nagykövetség közbelépett, és megtiltotta Zelenszkijnek a vele való beszélgetést.
A Weltwoche értesülései szerint Zelenszkij szóvivője egy korábbi ígéret után vonta vissza a hozzájárulását az interjúhoz.
Ezzel szemben más médiumok, például a CNN akadálytalanul interjúkat készíthettek az ukrán elnökkel. Ez az egyenlőtlen bánásmód súlyos aggályokat vet fel az Egyesült Államokban a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságával kapcsolatban. Főleg figyelemre méltó, hogy az amerikai kormány, amely rendszeresen hangsúlyozza elkötelezettségét a szólásszabadság iránt, ebben az esetben egyértelműen megakadályozott egy,
a kormány hivatalos álláspontjától eltérő nézőpont megjelenését.
Carlson aktívan kritizálja a jelenlegi amerikai külpolitikát, és szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal. Nemrégiben Moszkvában interjút készített Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel is, amelyben a közvetlen amerikai–orosz konfliktus kockázatait elemezték. Ezt az interjút azután készítette, hogy Joe Biden elnök engedélyezte az Ukrajna által indított, amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakéták oroszországi célpontok elleni használatát.
Carlson korábban már készített interjút Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is.
A kérdés, hogy miért akadályozták meg Carlson interjúját, továbbra is nyitott. Egyes lapok szerint ez a cenzúra a jelenlegi amerikai kormányzat kísérlete arra, hogy ellenőrizze a médiát, és megakadályozza az olyan kritikus hangok elterjedését, amelyek ellentmondanak a hivatalos narratívának.
Borítókép: Tucker Carlson előadása az államokban tartott turnéján (Fotó: AFP)