Franciaország kiterjedt gyarmatbirodalma Afrikában a XIX. század során alakult ki, amikor az európai hatalmak versengtek a kontinens területeiért. Ebből a szempontból különösen a francia gyarmatosítás második hulláma érdekes, amely 1830-ban Algír és Algéria északi részének elfoglalásával kezdődött.
A század végére a franciák jelentős területeket tudhattak magukénak Afrikában, például Észak-Afrikában Algériát, Tunéziát és Marokkót, Nyugat-Afrikában Mauritániát, Szenegált, a mai Mali területét, Guineát, Elefántcsonpartot, Nigert, Felső-Voltát (a mai Burkina Faso), Togót és Dahomeyt (a mai Benin), Közép-Afrikában pedig a Kongó folyó és a Szahara közötti területen Gabont, Közép-Kongót (a mai Kongói Köztársaság), Oubangui-Charit (vagy Ubangi-Shari, a mai Közép-afrikai Köztársaság) és Csádot.
A másik nagy gyarmatosító: Anglia
Nem csupán a franciák voltak jelen gyarmatosítóként Afrikában. Miután a XIX. században megszűnt a rabszolga-kereskedelem, fokozatosan megindult Nyugat-Afrika kolonizálása is, ebben pedig az angolok legalább olyan intenzíven részt vettek, mint a franciák, Lagoszt, Ghánát és Gambiát is az uralmuk alá hajtották, a Niger völgyében pedig protektorátust hoztak létre. Észak-Afrikában Egyiptom volt az övék, délen pedig a mai Dél-afrikai Köztársaság területét szerezték meg a hollandoktól. Emellett a portugáloknak és (az első világháborúig) a németeknek is voltak gyarmatai a kontinensen.
Az első nagy törést a franciák és gyarmataik viszonyában a második világháború jelentette, amikor a gyarmati területek egy részét más hatalmak szállták meg. A háború után Charles de Gaulle még képes volt helyreállítani a francia uralmat, de hamarosan felerősödtek a függetlenedési törekvések, amelyek oda vezettek, hogy csak 1960-ban tizennégy francia gyarmat vált függetlenné a kontinensen, 1962-ben pedig Algériát is elvesztették a franciák.
A függetlenné vált afrikai országokkal azonban olyan kétoldalú szerződéseket kötöttek a franciák, amelyek lehetőséget adtak a katonai jelenlétre, és biztosították a korábbi gyarmattartó számára a gazdasági befolyást is.
Ezek kétoldalú szerződések voltak, a feltételek országonként változtak – mondta el lapunknak Soós Eszter Petronella politológus, a Milton Friedman Egyetem adjunktusa. Például Algéria esetében 1968-ban rögzítették a két ország közötti mozgás feltételeit is, és épp ebből van most nagy vita.
Egyes elemzések szerint érdemes vizsgálni, Franciaország mennyire van még domináns pozícióban az Algériával folytatott tárgyalásokon, nem billent-e el a hatalmi egyensúly azáltal, hogy a francia népesség összetétele megváltozott
– emelte ki a szakértő.
2021-ben hétmillió körüli bevándorló élt az országban, ezen túlmenően sok a bevándorló hátterű szavazópolgár, és az ő politikai követeléseiket is figyelembe kell venni. És akkor már nem geopolitikai meghatározottságú külpolitikai logikával tud eljárni Franciaország, hanem bizony vannak olyan belpolitikai szempontok, amelyeket figyelembe kell venni, és innentől kezdve már ez a dominancia például Algírral szemben azért nem annyira egyértelmű
– tette hozzá.