Az Európai Bizottság bejelentette, hogy továbbra is folytatja a gázellátásról szóló megbeszéléseket Ukrajnával – közölte a Reuters. A tárgyalások célja az energiaellátás stabilitásának biztosítása a tagállamok számára, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben. A Reuters szerint az EU tisztában van azzal, hogy az energiabiztonság kiemelten fontos kérdés egyes tagállamok, például Magyarország számára.
Az Európai Bizottság folytatja a tárgyalásokat Ukrajnával az Európába irányuló földgázszállításról, és Magyarországot és Szlovákiát is bevonja ezekbe a tárgyalásokba
– derül ki egy uniós diplomata által megosztott közleményből, amelyet a Reuters hétfőn vett észre.
Magyarország külügyminisztere, Szijjártó Péter korábban már kifejezte, hogy az ország érdekei megkövetelik a gázellátás biztonságának hosszú távú garantálását. A gázellátással kapcsolatos tárgyalások fontossága különösen megnövekedett az ukrajnai helyzet alakulása miatt, hiszen a régió stabil energiaellátása az EU gazdasági és társadalmi működése szempontjából is elengedhetetlen.
Az Európai Bizottság következő lépései kulcsfontosságúak lesznek a tagállamok, köztük Magyarország számára, amely továbbra is kiemelt figyelmet szentel a lakosság és a gazdaság energiaellátásának biztonságára.
Mint arról korábban beszámoltunk, az európai uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülésén az dönti el a magyar szavazatot, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről – közölte a külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán.
Szijjártó Péter azt írta a Facebook-oldalán, hogy három év elteltével egyértelmű (kellene, hogy legyen): az Oroszország ellen bevezetett szankciók csúnyán kudarcba fulladtak. Ezek az intézkedések óriási károkat okoztak Európának, benne hazánknak: a magyar gazdaságot 19 milliárd eurónyi, vagyis mintegy 7500 milliárd forintnyi kár érte – emelte ki. Hozzátette: ezzel párhuzamosan Ukrajna folyamatosan a magyar (és közép-európai) energiabiztonságot fenyegető lépéseket tesz.
Ez így nem mehet tovább! Mint ahogy annak is véget kell vetni, hogy az Európai Bizottság nem az uniós tagállamok érdekeit képviseli, hanem a tagjelölt Ukrajnáét
– fogalmazott Szijjártó Péter.
Borítókép: Külügyminiszteri ülés Brüsszelben (Forrás: Facebook/Szijjártó Péter)