Jobbközép kormánya lehet Bulgáriának, miután Rumen Radev államfőtől a GERB–SZDSZ jelöltje, Roszen Zseljazkov kapott kormányalakítási megbízást hétfőn. A miniszterelnök jelölt mögé a legnagyobb jobboldali párt, a GERB elnöke, Bojko Boriszov is beállt, akit koalíciós partnerei nem fogadtak el kormányfőnek.
Nagy kompromisszum pártom részéről, hogy én állok itt és nem Bojko Boriszov pártelnök
– hangsúlyozta Zseljazkov a mandátum átvételekor, majd felvázolta kormánya összetételét: egy miniszterelnökből, három helyettesből és 19 minisztériumból fog állni. Zseljazkov kifejezte reményét, hogy a bolgár parlament bizalmat szavaz az új kormánynak, továbbá megígérte, egy hónapon belül elkészül a kormányprogram. Rumen Radev ugyanis már benyújtotta Zseljazkov miniszterelnökké választásáról szóló rendeletét a nemzetgyűlésnek, amelyet még el kell fogadniuk.
Küszöbön az új bolgár kormánykoalíció
A leendő kormányban a Van ilyen nép (ITN), Bolgár Szocialista Párt–Egyesült baloldal tagjai miniszterhelyettesi szinten vesznek részt. Mivel a három pártnak csupán 109 mandátuma lenne a 240 fős képviselőházban, további támogatásra van szükségük a parlamenti bizalmi szavazáshoz. Ezt a támogatást Ahmed Dogan Mozgalom a Jogokért és Szabadságért (DPSZ–DPSZ) kivált szárnyától, 19 képviselő szavazata adhatja meg.
Ezzel két hónappal az október 27-i előre hozott parlamenti választások után végre rendes kormány alakulhat a balkáni országban, megszűnik az ügyvivő kormányzás.
Hogy miért éri meg török liberális pártcsoportjának kívülről támogatni a kormányt? Ahmed Doganék, úgy látszik, véglegesen alulmaradtak a hatalmi küzdelemben a Deljan Peevszki, egykori médiacézár vezette másik török liberális szárny, a DPSZ–Új kezdettel szemben, az etnikai párt döntő többsége ma már Peevszkit támogatja. Doganék viszont tisztában vannak azzal, hogy egy újabb előre hozott választások esetén kieshetnek a parlamentből. Utolsó nap Dogan még megpróbált tisztségeket kipréselni a felálló új kormányban, de Boriszov határozottan elutasította kérését.
Doganék ezért majd helyhatósági szinten próbálják érvényesíteni politikai befolyásukat.
Neoliberálisok nélkül állhat fel a kormánykoalíció
A kormánykoalíció létrejötte mellett a másik meglepetés, hogy kimaradnak belőle a neoliberálisok.
A Folytatjuk a változást–Demokratikus Bulgária (PP–DB) pártszövetségből csak az utóbbi tárgyalt a GERB–SZDSZ-pártszövetséggel a kormányalakításról. Karácsony táján mindkét pártszövetség a médián keresztül bizonygatta, hogy jól haladnak a tárgyalások, közel a megállapodás. Majd az év elején Boriszov váratlanul bejelentette, túlzott követeléseik miatt megszünteti a tárgyalásokat velük. A neoliberálisok követelték, hogy saját emberüket ültessék a főügyészi posztra, egészségügyi kordont akartak vonni a Deljan Peevszki DPSZ–Új kezdet pártcsoport köré, illetve nem fogadták el sem Boriszovot, sem Zseljazkovot miniszterelnök-jelöltnek.
Mindenben megegyeztünk a DB pártcsoporttal, de az utolsó pillanatban úgy döntöttek, hogy megaláznak minket a miniszterelnök személyének a kiválasztásában. Ezért most nem tehetik szóvá, miért így vagy úgy döntöttünk. Természetesen a GERB képviselői sértve érezték magukat
– magyarázta a sajtónak Bojko Boriszov.
Előretörő jobboldal, újraszerveződő ellenzék
Politológusok a bolgár jobboldali győzelem kapcsán Boriszov érdemeit, politikai agyafúrtságát emelték ki, amelyek az új kormánykoalíció összehozásában is nagy szerepet játszottak.
A GERB ugyanis hiába nyerte meg egymás után a választásokat, kellő támogatás hiányában nem sikerült kabinetet alakítania. Azzal viszont, hogy Zseljazkov javára Boriszov lemondott a miniszterelnöki hivatalról, megnyílt az út egy újabb európai jobboldali kormány előtt. A kereszténydemokrata GERB, a populista Van ilyen nép és a baloldali szocialisták összefogása nem egyedülálló Európában. Most azért kell drukkolni a bolgároknak, nehogy valamelyik koalíciós partner az utolsó pillanatban felrúgja a megállapodást.
Elindul a küzdelem, hogy az oroszbarát Vazrazsdane és a DPSZ–Új kezdet párt közül melyik párt legyen az ellenzék vezető ereje.
Legfrissebb közvélemény-kutatások szerint mindkét párt egy esetleges választás esetén lehetne Boriszovék mögött a második politikai erő. A neoliberálisok negyedik helyre csúsznának vissza, feleakkora a támogatottsággal rendelkeznek, mint a 22 százalékon álló GERB. Ugyanennek a kutatásnak a felmérése szerint a bolgár lakosság 70 százaléka támogatná, hogy végre rendes kormány alakuljon az országban.
Borítókép: Rumen Radev bolgár elnök átadja a kormányalakítási megbízást Roszen Zseljazkovnak (Fotó: AFP)