Kínai tisztviselők előzetes tárgyalásokat folytatnak arról a lehetőségről, hogy eladják a TikTok működtetését az Egyesült Államokban a milliárdos Elon Musknak, ha a videós alkalmazás nem tudná elkerülni a közelgő tilalmat – jelentette a Bloomberg News.
A pekingi tisztviselők azt szeretnék, ha a TikTok az anyavállalat, a Bytedance ellenőrzése alatt maradna – idézte a The Guardian az erről szóló jelentést. Az információk szerint a TikTok amerikai vállalatát vagy versenyeztetési eljárás vagy a kormány által kötött megállapodás útján lehetne eladni, ami arra utal, hogy az alkalmazás jövője már nem kizárólag a ByteDance kezében van. A kínai kormánynak „arany részesedése” van a ByteDance-ben, ami a kongresszus több tagja szerint hatalmat ad a kormánynak a TikTok felett.
Az egyik forgatókönyv szerint Musk közösségi médiaplatformja, az X átvenné az irányítást a TikTok US felett. A Bloomberg News szerint azonban a tisztviselőknek még nem sikerült megállapodásra jutniuk az amerikai leányvállalat jövőjéről.
„Nem várható el tőlünk, hogy egy tisztán fikciót kommentáljunk” – mondta a TikTok szóvivője.
A TikTok részéről korábban azt nyilatkozták, hogy a kormány részesedése „nincs hatással a ByteDance Kínán kívüli globális működésére, beleértve a TikTokot is”.
Az ügyben sem Elon Musk és az X, sem pedig a kínai kibertér- és kereskedelmi minisztérium nem reagált.
Lapunk korábban beszámolt arról, hogy az amerikai kongresszus előtt van az a javaslat, ami arra kötelezné a TikTok tulajdonosát, hogy adja el a részvényeit, ha pedig ezt nem teszi, akkor betiltják az Egyesült Államokban. Akkor a ByteDance kínai cég szóvivője úgy nyilatkozott a javaslatról: „Ez a jogszabály 170 millió amerikai jogait tiporja lábbal, és ötmillió kisvállalkozást foszt meg a platformtól.”
A múlt héten úgy tűnt, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság hajlik arra, hogy a Kínával kapcsolatos nemzetbiztonsági aggályok miatt január 19-ig helybenhagyja azt a törvényt, amely a TikTok eladására vagy betiltására kényszerítene az Egyesült Államokban.