Hat uniós ország levelet küldött az Európai Bizottságnak, amelyben sürgetik az orosz kőolaj ársapkájának csökkentését. A levelet Svédország, Dánia, Finnország, Lettország, Litvánia és Észtország írta alá. Az országok úgy vélik, hogy a jelenlegi, hordónkénti 60 dolláros ársapka nem elég hatékony Moszkva bevételeinek korlátozására.
A levél szerint a mostani időpont ideális, mivel a nemzetközi kőolajpiac jelenleg jobban ellátott, mint 2022-ben, így a csökkentés nem okozna kínálati problémákat. Oroszországnak pedig nincs más választása, mint folytatni az olajexportját még alacsonyabb áron is, a korlátozott tárolókapacitás és az energiaexportból származó bevételekre való túlzott függőség miatt.
Az ársapkát a G7-országok vezették be 2022 decemberében és 2023 februárjában, hogy korlátozzák Oroszország bevételeit, és ezzel megakadályozzák az Ukrajna elleni háború finanszírozását. A hatósági árkorlát az orosz tengeri úton szállított kőolajra és kőolajtermékekre vonatkozik. Az USA 2025 januárjában új szankciókat jelentett be a Gazprom Neft és a Szurgutneftegaz olajtársaságok ellen.
Eközben az Egyesült Államok növelte a repülőgép-alkatrészek Oroszországból való importját, valamint az Egyesült Államokba irányuló orosz export értéke a múlt hónapban elérte a 7,6 millió dollárt, ami 2022 februárja óta a legmagasabb havi érték. Ez 1,6-szoros növekedést jelent az előző év novemberéhez képest.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is rámutatott:
A távozó amerikai adminisztráció által az energiaszektorban most életbe léptetett szankciók Közép-Európában komoly üzemanyagár-emelkedéshez vezethetnek.
Borítókép: Gázzal működő égők egy gáztűzhelyen (Fotó: AFP)