Izrael és a Hamász megállapodása: három túsz szabadulhat soron kívül csütörtökön

Csütörtökön három izraeli túszt enged szabadon a Hamász palesztin terrorszervezet a Gázai övezet déli részére költöztetett palesztinok visszatéréséért cserébe – jelentette be az izraeli miniszterelnöki hivatal.

Forrás: MTI2025. 01. 27. 10:08
Palesztin nők ölelik meg egymást 2025. január 27-én, miután a Hamász és Izrael közötti tárgyalások lehetővé tették, hogy visszatérjenek Észak-Gázába Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soron kívül, már csütörtökön szabadon enged három izraeli túszt a Hamász palesztin terrorszervezet, cserébe a Gázai övezet déli részére költöztetett palesztinok hazatéréséért – jelentette a közvetítőkkel folytatott újabb tárgyalások után az izraeli miniszterelnöki hivatal vasárnap éjjel.

Az érintett túszok között van két nő: a némi vita után civilnek minősített Arbel Jehud és az ötödik elrabolt katonanő, Agam Berger – közölte az MTI. 

 Emellett bejelentették, hogy a palesztinok hétfő reggeltől járművekkel áthaladhatnak a Gázai övezet déli részéből észak felé, az arszidi kereszteződésben pedig több ponton gyalogosan lehet átkelni. 

A túszként fogva tartott négy katonanő szombati szabadon engedése után veszélybe került az Izrael és a Hamász között megkötött tűzszünet és túszalku, ugyanis Izrael szerint a Hamász megszegte a megállapodást, mely szerint először az élőket, a nőket és a civileket kell átadnia: már korábban ki kellett volna adniuk ugyanis a huszonkilenc éves Arbel Jehudot, akit 2023. október 29-én otthonából, Nir Óz kibucból hurcolták el párjával, Ariel Kunióval együtt. Emellett a Hamásznak át kellett volna adnia szombat estig egy listát annak a harminchárom túsznak az állapotáról, akiket a túszalku első, negyvenkét napos – humanitárius – szakaszában engednek szabadon. 

Izrael az egyezmény megszegése miatt nem engedélyezte a háború miatt az övezet déli részére költöztetett gázaiak visszatérését északra, amit a túszalkuban a civil nők átadása utánra vállalt. 

A Hamász azzal védekezett, hogy Jehud kiadása Izraelnek „technikai nehézségekbe” ütközött, mert őt az Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet tartja fogságában, akik katonának minősítették, mivel – hasonlóan más izraeli nőkhöz – ő is bevonult a kötelező, kétéves katonai szolgálatára 18 éves korában. A tárgyalások során végül elfogadták Jehud civil státuszát, amelynek alapján szabadulása fejében harminc, izraeli börtönökben fogva tartott palesztint engednek szabadon (miközben az izraeli katonákért fejenként ötvenben állapodtak meg).

Szintén szerepelt a humanitárius listán a harminchárom éves Siri Bibasz és két kisfia, az elrablásakor négyéves Ariel és az akkor tíz hónapos Kfir, de a Hamász már 2023 novemberében azt állította, hogy ők életüket vesztették, és ezért várhatóan csak a túszalku első szakaszának végén adják át földi maradványaikat. 

Jeruzsálemben a miniszterelnöki hivatal jelezte, hogy a hétvégén a Hamász átadta az információt arról is, hányan élnek még az első szakaszban még átadandó huszonhat túszból, s ez megegyezik a korábbi izraeli értesülésekkel. A helyi médiában közölt számok szerint a következő hetekben tizennyolc élő és nyolc halott túsz visszatérésére számítanak Izraelben.

Borítókép: Palesztin nők ölelik meg egymást 2025. január 27-én, miután a Hamász és Izrael közötti tárgyalások lehetővé tették, hogy visszatérjenek Észak-Gázába (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.