Egy tanulmány szerint Németországban széles körben elterjedt a feketemunka. Az elmúlt tizenkét hónapban legalább 3,3 millió ember kerülte meg az adóhatóságot – derül ki a tanulmányból, amely a munkáltatókhoz közel álló Német Gazdasági Intézet (IW Köln) által, magánszemélyek körében végzett felmérésen alapul. Ez a 15–74 évesek 5,4 százalékának felel meg. Az IW szerint az árnyékgazdaság 2014 és 2024 között a bruttó hazai termék mintegy tíz százalékát tette ki.
A feketemunka elleni küzdelem érdekében a politikusoknak csökkenteniük kell az adó- és illetékterheket – vélekednek a szakértők.
Új törvények, rendeletek és ellenőrzések nem fogják csökkenteni a be nem jelentett munkát. Az államnak az okokkal kell foglalkoznia. A feketemunka azért olyan vonzó, mert a munkavállalóknak túl kevés a nettó jövedelmük
– mondta a német sajtónak a tanulmány szerzője és az IW közgazdásza, Dominik Enste.
Különösen a magas keresetűek dolgoznak illegálisan, mert számukra különösen kifizetődő a csalás, és gyakrabban adódik erre lehetőség. Míg a férfiak 7,5 százaléka az elmúlt tizenkét hónapban kijátszotta a német adóhatóságot, addig a nők kisebb arányban dolgoztak illegálisan (3,5 százalék). A szakértők jelentős különbségeket találtak az életkor szerint is: a fiatalabbak (18–34 évesek) tizenegy százaléka dolgozott illegálisan, míg a többi korcsoportban csak három-öt százalék.
Az IW szerint az informális gazdaság még számos más iparosodott országban is nagyobb. Görögországban (21,4 százalék), Olaszországban (20,4 százalék), Spanyolországban és Portugáliában (17 százalék körüli) a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya lényegesen magasabb, mint Németországban. Ezzel szemben az Egyesült Államokban (5,8 százalék), Svájcban (6,2 százalék) és Japánban (8,7 százalék) a be nem jelentett munka kevésbé elterjedt, de még mindig magasabb az aránya, mint Németországban.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)