Mára biztos: a magdeburgi támadás elkerülhető lett volna

A magdeburgi támadó, Taleb A., már évekkel a támadás előtt is a hatóságok figyelmének középpontjában állt, de a biztonsági intézkedések nem bizonyultak elég hatékonynak a tragédia megelőzésére. A hatóságok egyre jobban dolgoznak a potenciális támadók korai felismerésén, de még mindig sok hiányosság van a rendszerükben.

Forrás: Tagesschau2025. 01. 11. 17:00
A magdeburgi támadás után virágokat helyeznek el az utcán az áldozatok emlékére Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magdeburgi karácsonyi vásári terrortámadás által okozott mély sokk még mindig nem múlt el Németországban, és ahogy arra már lapunk is felhívta a figyelmet, a tragédia elkerülhető lett volna. A Tagesschau német lap nemrég arról számolt be, hogy az elkövető neve már több éve felbukkant a hatóságok látókörében, akik büntetőfeljelentéseket és fenyegetéseket regisztráltak vele kapcsolatban. Ennek ellenére az illetékes biztonsági hatóságok,

köztük a szász-anhalti bűnügyi rendőrség 2023-ban úgy ítélte meg, hogy senki nincs közvetlen veszélyben, mivel nem találtak egyértelmű jeleket a radikalizálódásra.

A politikai vezetők és a biztonsági hatóságok az elmúlt években próbálták kidolgozni a potenciálisan veszélyes személyek gyors felismerését. Az egyik legfontosabb kérdés ezekben az ügyekben, hogy miként kezeljék azokat a személyeket, akik nem illeszkednek egyértelműen az olyan szélsőséges kategóriákba, mint a politikai vagy vallási radikalizálódás.

A 2020-ban létrehozott szövetségi és tartományi belügyminiszteri munkacsoport célja a potenciális támadók korai felismerése volt. A csoport az iskolai támadások és egyéb merényletek megelőzésére irányuló irányelvek kidolgozásán dolgozott. Azóta számos szakértői ajánlás és kutatás is napvilágot látott, amelyek segíthetik a hatékonyabb megelőzést.

A német tartományok között a védekezés elősegítésére már több helyen létrejöttek olyan programok, amelyek célja a potenciálisan veszélyes személyek figyelemmel kísérése és megakadályozása.

A nyugati szövetségesek példáját követve a szakértők hangsúlyozzák, hogy szükség van egy integrált veszélykezelési rendszerre, ahol az információk hatékony cseréje és az illetékes hatóságok közötti koordináció kiemelt szerepet kap.

Ugyanakkor egyes szakértők, mint Dirk Peglow, a BDK, a német nyomozók szövetségének elnöke, kritizálják a jelenlegi megoldások lassú végrehajtását, és sürgetik a gyorsabb megoldások keresését. Emellett a rendőrségi és pszichiátriai szakemberek közötti szorosabb együttműködés szükségességét is hangsúlyozzák. A kriminológusok és szakértők egyetértenek abban, hogy fontos lenne egy átfogóbb és jobb rendszert kidolgozni, amelyben a hatóságok és a különböző szakmák együtt dolgoznak a veszélyek gyors felismerésében és kezelésében.

Borítókép: A magdeburgi támadás után virágokat helyeznek el az utcán az áldozatok emlékére (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.