Meglepő fordulat: az EU-ban erősebb cenzúra működik, mint Oroszországban?

Az elmúlt években sokat hallhattunk a szólásszabadság korlátozásáról Oroszországban, most azonban úgy tűnik, a helyzet megfordult. Pavel Durov, a Telegram alapítója nemrég meglepő bejelentést tett: az orosz felhasználók nagyobb szabadságot élveznek a platformon, mint európai társaik.

2025. 01. 01. 14:03
Pavel Durov a Telegram alapítója szerint mostanra nagyobb lett a Telegram-szabadság Oroszországban, mint az Európai Unióban.
Pavel Durov a Telegram alapítója szerint mostanra nagyobb lett a Telegram-szabadság Oroszországban, mint az Európai Unióban. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Durov a Telegram-csatornáján közzétett üzenetben azt is megerősítette, hogy bizonyos orosz médiacsatornák elérhetőségét korlátozták az Európai Unióban. Az intézkedésre a DSA (Digital Services Act) és a szankciós törvények miatt került sor. Ezzel szemben Durov kiemelte, hogy az összes nyugati médiához tartozó Telegram-csatorna szabadon elérhető maradt Oroszországban.

Pavel Durovot a Telegram alapítóját kihallgatásra kísérik. Az alapító szerint mostanra nagyobb lett a Telegram-szabadság Oroszországban, mint az Európai Unióban.
Pavel Durovot, a Telegram alapítóját kihallgatásra kísérik. Az alapító szerint mostanra nagyobb lett a Telegram-szabadság Oroszországban, mint az Európai Unióban (Fotó: AFP)

Ki gondolta volna, hogy 2025-ben az orosz Telegram-felhasználók nagyobb szabadságot élveznek majd, mint az európaiak?

– tette fel a provokatív kérdést Durov, miután engedett a zsarolásnak. Emlékezetes, korábban őrizetbe vették Durovot Franciaországban.

Az elmúlt időszakban több orosz hírügynökség, köztük a RIA Novosti és az Izvesztyija is jelezte, hogy Telegram-csatornáikat blokkolták az EU területén. A felhasználók egy üzenetet látnak, miszerint ezek a csatornák megsértették a helyi törvényeket.

Az Európai Unió Tanácsa májusban betiltotta több orosz médium, köztük a Voice of Europe, a RIA Novosti, az Izvesztyija és a Rosszijszkaja Gazeta sugárzását az EU területén, „háborús propaganda” vádjával. Korábban más orosz médiaszolgáltatókat is korlátoztak, például az NTV-t, a Rosszija 1-et, az RT-t és a Sputnikot.

Az EU-s döntéshozók azzal indokolták a lépést, hogy Oroszország „szisztematikus nemzetközi kampányt folytat a média és az információ manipulálására, a beavatkozásra és a tények súlyos eltorzítására”. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az intézkedés nem akadályozza meg a médiaorgánumok munkatársait abban, hogy az EU-ban tevékenykedjenek, kivéve a műsorszórást.

Érdemes megjegyezni, hogy számos orosz médiacsatorna a YouTube-on is korlátozás alá esett, főként a katonai műveletek megkezdése után. Bár Oroszországban a YouTube hivatalosan nincs blokkolva, a hatóságok „lassításról” beszélnek, amit a tulajdonos Google problémáival magyaráznak.

Moszkva többször is hangsúlyozta, hogy a nyugati szankciókat törvénytelennek tartja, és tagadja a médiával való manipuláció vádját. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint az orosz médiacsatornák blokkolása „az információs tér kompromisszummentes megtisztítása”, amelynek hátterében Washington áll, hogy elzárja a „kényelmetlen információk” forrásait.

A helyzet paradox voltát jól mutatja, hogy míg korábban az orosz médiacenzúra volt a fő téma, most az európai korlátozások kerültek reflektorfénybe. Ez a fordulat számos kérdést vet fel a szólásszabadság és az információhoz való hozzáférés jövőjével kapcsolatban a globális digitális térben.

A Telegram-alapító bejelentése rávilágít arra a komplex helyzetre, amelyben a közösségi platformok és a digitális kommunikációs csatornák találják magukat a geopolitikai feszültségek közepette. Egyrészt az EU igyekszik megvédeni polgárait a feltételezett dezinformációtól és propagandától, másrészt ezek az intézkedések könnyen a szólásszabadság korlátozásaként is értelmezhetők.

 

Az eset rámutat arra is, hogy a digitális platformok egyre inkább a nemzetközi politika színterévé válnak. A Telegram, amely eredetileg egy egyszerű üzenetküldő alkalmazásként indult, mára kulcsfontosságú információforrássá és kommunikációs csatornává nőtte ki magát világszerte.

Az EU lépései a dezinformáció elleni küzdelem jegyében születtek, de felvetik a kérdést: hol húzódik a határ a véleménynyilvánítás szabadsága és a káros tartalmak elleni védelem között? Ez a dilemma várhatóan a jövőben is központi téma marad a digitális szabályozás terén.

A helyzet arra is rámutat, hogy a globális kommunikációs platformok működtetése rendkívül összetett feladat, ahol a különböző országok jogszabályai, geopolitikai érdekek és a felhasználók igényei gyakran ütköznek egymással.

Borítókép: Pavel Durov, a Telegram alapítója szerint mostanra nagyobb lett a Telegram-szabadság Oroszországban, mint az Európai Unióban 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.