Giorgia Meloni elnöksége alatt is jó volt a kapcsolat az Európai Parlament két frakciója, az Európai Konzervatívok és Reformerek, valamint a Patrióták között, ám ez tovább erősödhet. Korábban Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök, a Jog és Igazságosság (PiS) politikusa az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnökjelöltjeként is arról beszélt, hogy nagyobb súlyt akar adni a tagállamoknak, és készen állnak a Patrióták Európáért pártcsaláddal való együttműködésre. Gál Kinga, a Patrióták Európáért képviselőcsoport alelnöke gratulált az EKR új elnökének és egyben együttműködést is ajánlott a képviselőcsoportnak. A Patrióták képviselőcsoport alelnöke posztjában azt írja:
Gratulálok és sok sikert kívánok Mateusz Morawieckinek, Magyarország jó barátjának, akit ma hivatalosan is az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) párt elnökének választottak. A Patrióták célja, hogy szorosan együttműködjünk a konzervatív jobboldalon és közösen küzdjünk egy erős nemzetállamokra épülő, erős Európáért.
Orbán Viktor pozícióját erősíti az európai politikában Morawiecki frakcióelnöksége
– Üdvözlendő Morawiecki személye az európai politikában és az is, hogy fontos szerep jut neki, hiszen már a Patrióták képviselőcsoport megalakulása óta szó van arról, hogy a két, ténylegesen jobboldali frakciónak együtt kéne működnie a fontos ügyekben, hogy ellensúlyt képezhessenek annak a fajta brüsszeli föderalista koalíciónak, ami létrejött a Néppárt, a szocialisták és a liberálisok között – mondta lapunknak Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője, kiemelve:
Ezt ellensúlyozni tudja a Patrióták és az Európai Konzervatívok, közösen, és nyilvánvaló, hogy éppen ezért nagyon fontos az, hogy olyasvalaki került az élre, aki kifejezetten jó viszonyt ápol Magyarországgal. Természetesen Giorgia Melonival is jó volt a kapcsolat, de ez a folytatólagosság, vagyis az, hogy ismét egy olyan személy vezeti a frakciót, akivel Magyarországnak jó viszonya, mindenképpen előny. Emlékezhetünk arra, hogy Morawiecki a tavalyi évben például járt a CPAC Hungary rendezvényen Magyarországon, amelyet az Alapjogokért Központ szervezett, ahol fel is szólalt. Látható az is, hogy hasonló az irány a két frakció politikai szándékában, akár például az Amerika-politika vonatkozásában is, hiszen most, amikor Morawiecki átvette az elnökséget, egyértelművé tette, hogy szorosabb viszonyra van szükség az új Trump- adminisztrációval.
Dornfeld László azt is hangsúlyozta, hogy az európai politikában határozottan erősítheti egymást a két frakció, amely a magyar miniszterelnök európai pozíciójára is hatással lesz.
Egyértelműen erősíti Orbán Viktor pozícióját az a változás, ami most bekövetkezett az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportban, hiszen a volt lengyel kormányfő és Orbán Viktor nagyon jól együtt tudott működni még Morawiecki miniszterelnöksége idején
– mondta a szakértő, kiemelve:
az európai jobboldal megkerülhetetlen szereplője Orbán Viktor lett mostanra.
Dornfeld László hozzátette:
Orbán Viktor az, akinél összefutnak az európai jobboldal különféle szálai, és nyilvánvalóan ennek megfelelően ő is a legnagyobb célpontja a progressziónak, hiszen ha megnézzük a nemzetközi médiát, szinte mindenhol Magyarországot és Orbán Viktort támadja ez a nemzetközi progresszív közösség, mert számukra is egyértelmű az, hogy ki az, aki leginkább lehetővé teszi a mostani jobboldali fordulatot. Nemrég a Politico, de más lapok is erről írtak, hogy gyakorlatilag Orbán Viktor tette lehetővé azt a fajta jobboldali változást, fordulatot, ami most kirajzolódik az Európai Unióban, és ami egyre inkább befolyásolja azt, hogy merrefelé halad a politika az európai kontinensen.