Joe Biden amerikai elnök 19 kiválasztott személyiségnek, köztük Soros Györgynek adta át az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését, a Elnöki Szabadság-érdemrendet. A Fehér Ház indoklása szerint a díjazottak „példamutatóan hozzájárultak az Egyesült Államok prosperitásához, értékeihez vagy biztonságához, illetve a világbékéhez és más fontos társadalmi célokhoz”.
Soros György, akit a ceremónia során „demokrata filantrópnak” neveztek, évtizedek óta minimum megosztó szereplője az amerikai és nemzetközi közéletnek.
A magyar származású milliárdos neve számos politikai vita középpontjában áll, hiszen alapítványai jelentős hatást gyakoroltak a globális politikai és társadalmi folyamatokra. Kritikusai szerint Soros politikai tevékenysége sok esetben a demokrácia destabilizálásával és saját gazdasági érdekeinek előtérbe helyezésével jár.
Az esemény díjazottjai között szerepelt Hillary Clinton korábbi külügyminiszter, Bono, a U2 együttes frontembere, valamint Lionel Messi és Jane Goodall. Bár az esemény látszólag a kiválóságot ünnepelte, a Soros díjazása körüli felháborodás ismét rávilágított az amerikai társadalomban húzódó törésvonalakra.
Soros György kitüntetésének politikai üzenete
Soros György évek óta jelentős összeggel támogatja a Demokrata Pártot és különböző baloldali ügyeket, amelyeket ellenzői gyakran a progresszív agenda erőltetéseként írnak le. Kritikusai szerint Biden elnök döntése nem csupán egyéni érdemeit, hanem politikai lojalitását is díjazta.
Ez a lépés újabb kérdéseket vet fel arról, hogy a Elnöki Szabadság-érdemrend valóban független elismerés-e, vagy inkább politikai eszközzé vált.
Soros támogatói szerint a filantróp tevékenysége – például az oktatás, az emberi jogok és a szociális igazságosság terén – hozzájárul a demokratikus értékek globális megerősítéséhez.
Ezzel szemben bírálói arra figyelmeztetnek, hogy tevékenysége gyakran öncélú és a szuverenitás elnyomására irányul.
Sorosról köztudott, hogy külföldi politikai folyamatokat befolyásol, és destabilizáló szerepet játszik bizonyos országok belügyeiben. Indiában például azzal vádolták, hogy ellenzéki pártokat támogatva tömegtüntetéseket finanszírozott, amelyek az ország belső ügyeit feszítették.
A kitüntetés időzítése különösen érzékeny, hiszen az idős Biden elnök hamarosan távozik posztjáról. Soros elismerése ezek fényében nemcsak az amerikai belpolitikában, hanem globális szinten is vitát generál.