Szerbia nem fogadja el az amerikai szankciókat

Az Egyesült Államok hamarosan szankciókat vezet be a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen, amely a Gazprom többségi tulajdonában áll. Alekszandar Vucsics szerb elnök az ügyben egyeztetni kíván Vlagyimir Putyinnal, miközben a Kreml is jelezte, hogy a kapcsolattartást Vucsiccsal és más partnerekkel mielőbb összehangolják.

2025. 01. 04. 19:52
Alekszandar Vucsics szerb elnök.
Alekszandar Vucsics szerb elnök. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok teljes körű szankciókat készül bevezetni a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen, amely a Gazprom többségi tulajdonában áll, erről a Magyar Nemzet is beszámolt korábban. Alekszandar Vucsics szerb elnök szerint a döntés súlyos gazdasági és politikai kihívások elé állítja az országot.

Ez nem csupán pénzügyi korlátozás, hanem teljes körű szankció, amely komoly nehézségeket okoz az energiaellátásban és az iparban

mondta Vucsics a szerb kormány ülésén. A szankciók hivatalos bejelentése január 15-én várható, míg Belgrádnak február 15-ig kell megoldási tervet kidolgoznia. A teljes folyamatot március 15-ig kell lezárni.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov közölte, hogy Oroszország hamarosan összehangolja Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozóit a partnereivel, köztük Vucsiccsal is.

A legmagasabb szintű és egyéb megbeszélések összehangolása folyamatban van

nyilatkozta Peszkov a TASZSZ hírügynökségnek. Vucsics korábban jelezte, hogy január végén személyesen kíván egyeztetni Putyinnal a helyzet megoldásáról. A szerb elnök célja, hogy elkerüljék az ellenséges lépések lehetőségét, és olyan megoldást találjanak, amely stabilizálja Szerbia gazdaságát és energiaellátását.

Vucsics kiemelte, hogy a helyzet megoldása érdekében kétoldalú tárgyalásokat folytatnak az Egyesült Államokkal és Oroszországgal. Az elnök úgy véli, hogy az amerikai szankciók indoklása, miszerint a NIS támogatná Moszkva háborús erőfeszítéseit, nem helytálló, mivel az utóbbi időben jelentősen csökkent a vállalat nyeresége.

Nem fogadhatjuk el, hogy ellenséges lépéseket tegyenek orosz tulajdonok ellen, ezért a diplomáciai megoldás a legjobb út

– mondta Vucsics, hozzátéve, hogy az USA és Szerbia kapcsolataiban is vannak lehetőségek az egyeztetésre.

A szerb energiaellátás nagymértékben függ az orosz forrásoktól. A NIS szankciói miatt az ország komoly ellátási gondokkal nézhet szembe

Az olaj- és gázipar kulcsfontosságú az ország gazdasági stabilitása szempontjából. Nem hagyhatjuk, hogy a szankciók miatt az energiaellátás összeomoljon

– hangsúlyozta Vucsics.

Peszkov nyilatkozata szerint Moszkva nyitott arra, hogy támogassa a szerb elnök tárgyalási kezdeményezéseit. Vucsics találkozót tervez Putyinnal a szankciók hatásainak csökkentése érdekében, miközben Szerbia és az Egyesült Államok között is próbálja egyensúlyban tartani a kapcsolatokat.

Ez egy kritikus pillanat Szerbia számára, amely próbára teszi az ország politikai és gazdasági állóképességét

– zárta gondolatait Vucsics.

Borítókép: Alekszandar Vucsics szerb elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.