Trump tárgyalásokat folytat a TikTok jövőjéről amerikai befektetőkkel

Az amerikai elnök szerint hamarosan döntés születhet a TikTok népszerű közösségimédia-platform jövőjéről. Donald Trump több potenciális befektetővel tárgyal az alkalmazás eladásáról, miközben az Oracle és más vállalatok neve is felmerült a lehetséges vásárlók között. A ByteDance tulajdonában lévő app amerikai felhasználóinak adatbiztonsága kulcsfontosságú kérdés a tárgyalások során.

2025. 01. 26. 21:35
Illusztráció.
Illusztráció. Fotó: ANP via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy több befektetővel is tárgyalásokat folytat a TikTok eladásáról, és várhatóan 30 napon belül döntést hoznak az alkalmazás jövőjéről. Az elnök szerint „nagy az érdeklődés” a TikTok iránt, és a potenciális vevők között jelentős szereplők is megjelentek.

Trump elárulta: több jelentős érdeklődő is van a TikTok megvásárlására
Trump elárulta: több jelentős érdeklődő is van a TikTok megvásárlására
(Fotó: AFP)

A TikTok jövője már hosszú ideje politikai és gazdasági viták kereszttüzében áll. Az amerikai kormányzat a nemzetbiztonság védelmében meg kívánja akadályozni, hogy a ByteDance tulajdonában lévő kínai vállalat befolyást gyakoroljon az alkalmazás működésére és a felhasználói adatok kezelésére. Egyes források szerint a Fehér Ház és az Oracle közötti tárgyalások célja, hogy a TikTok adatait és algoritmusait amerikai felügyelet alá helyezzék. Az Oracle az egyik vezető szereplő, amely akár tízmilliárdos nagyságrendű részesedést szerezhet az appban.

Trump TikTok-terve

A ByteDance kisebbségi részesedést tarthatna meg a TikTokban, miközben az algoritmusok és az adatgyűjtés ellenőrzését az Oracle végezné. Az Egyesült Államok Kongresszusa által korábban elfogadott törvény szigorú feltételeket szabott az alkalmazás működésére, és előírta, hogy az appnak egy nem kínai tulajdonoshoz kell kerülnie.

Az amerikai kormányzat most olyan megoldást keres, amely a kongresszusi elvárásoknak is megfelel.

A tárgyalások részletei azonban továbbra is bizonytalanok. A ByteDance amerikai befektetői – például a General Atlantic és a Sequoia Capital – szintén részt vehetnek a folyamatban, de a teljes megállapodás formája még mindig tárgyalások tárgya. Az NPR értesülései szerint az Oracle mellett más jelentős szereplők is érdeklődést mutattak, köztük a Microsoft és más, technológiai óriások.

Kihívások és kérdőjelek

A TikTok ügylete nemcsak az Egyesült Államok kormányzatának döntésein múlik, hanem a kínai szabályozó hatóságok jóváhagyását is igényli. Bár Kína korábban ellenezte az alkalmazás eladását, a legfrissebb hírek szerint hajlandó engedményeket tenni. 

A ByteDance állítása szerint a TikTok adatgyűjtése és működése már most is amerikai szabályozás alatt áll, mivel az adatokat az Oracle szerverei kezelik az Egyesült Államokban.

A TikTok több mint 170 millió amerikai felhasználóval rendelkezik, így gazdasági és politikai szempontból egyaránt jelentős szereplő. A Trump-adminisztráció célja, hogy a nemzetbiztonsági aggályokat mérsékelje, ugyanakkor megőrizze az app gazdasági értékét.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.