Nagyüzemre készül jogalkotási szempontból Donald Trump amerikai elnök a beiktatása utáni első napokban – mondta el lapunknak Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője.
Trump azt mondta, hogy csak az első napon kétszáz darab rendeletet tervez aláírni, és ez az elán folytatódni fog az elnöksége első hetében
– hívta fel a figyelmet a szakértő, hozzátéve, hogy Trump tanácsadói szerették volna, hogyha az új intézkedéseket több héten keresztül vezeti be, de Trump szerint nem szabad halogatni ezeket.
Donald Trump azt is hangsúlyozta, hogy a Biden-kormányzat minden olyan elnöki rendeletét visszavonja, amely szerinte nem megfelelő az Egyesült Államok számára – emelte ki a szakértő.
Az új elnök egyúttal számos prioritást jelölt meg, ilyen például a woke-talanítás, a woke kisöprése
– hangsúlyozta Dornfeld László.
A szakértő szerint Trump az amerikai kormányzatból, a hadseregből és az oktatásból is el akarja távolítani a genderőrületet, és vissza akarja állítani az amerikai hadsereg eredeti szellemiségét. Egy konkrét rendelettervezete már ki is derült, ami komolyan gátat szab majd a genderőrületnek.
Létrejön Elon Musk vezetésével a Department of Government Effeciency (DOGE), amely az amerikai kormányzatból hivatott kisöpörni a woke-elemeket, és az úgynevezett DEI (sokszínűségi) programokat is megszüntetik – emlékeztetett az elemző.
Trump egyik legfontosabb prioritása a határvédelem kérdése lesz, azonnal kihirdetik a szükségállapotot a mexikói határon.
És bár nem hivatkozott Magyarországra kifejezetten, de a magyar megoldáshoz hasonlóan, aki Mexikóból nyújt be menedékkérelmet, annak Mexikóban kell maradnia, amíg azt elbírálják
– hívta fel a figyelmet Dornfeld László.
Ez előírás lesz, ahogy az is, hogy elkezdik visszatoloncolni azokat, akik jogtalanul tartózkodnak az Egyesült Államok területén, márpedig a Biden-kormányzat alatt milliós számban érkeztek illegális migránsok az Egyesült Államok területére – tette hozzá.
Ez nyilván egy hosszabb távú program lesz, hiszen sok tíz- és százezer embert nem olyan egyszerű visszaküldeni, de ez azonnal meg fog kezdődni
– magyarázta a szakértő.
A határvédelem kapcsán arról is beszélt Trump, hogy az érkezők között mennyi erőszakos bűnöző volt, és hogy ennek milyen súlyos következménye volt az amerikai társadalomra nézve, mennyire növelte általában véve a bűnözési rátát az Egyesült Államokban – emelte ki Dornfeld László.
Megismételte Trump azt a korábbi ígéretét is, hogy kegyelmet ad annak a mintegy ezerötszáz embernek, akiket a 2021. január 6-án, a Capitoliumnál lezajlott események miatt ítéltek el – mutatott rá a szakértő.
Fontos megemlíteni még a Közel-Kelet, és az épp tegnap életbe lépett tűzszünet jelentőségét. Maga Trump is utalt rá a beszédében, hogy ez már a „Trump-hatás” eredménye. Ukrajnát olyan összefüggésben említette, hogy meg kell akadályozni a harmadik világháború kitörését, és már eddig is több alkalommal nyilvánvalóvá tette, hogy az orosz–ukrán háború lezárására törekszik – emelte ki Dornfeld László.
A Közel-Keleten ugye látjuk, hogy már az első fázis sikerrel járt a beiktatás előtt, ez szerintem mindenképp jelzi, hogy Trump mennyire jó tárgyaló. Az ukrajnai kérdésben jelenleg száz napra becsüli azt, hogy mikorra lehet szerinte megállapodás. Nyilván ez is csak egy becslés, tehát nem garancia, hogy ez valóban száz napon belül rendeződni fog. Viszont Trump egyértelműen tud olyan ajánlatot tenni, amit a harcoló felek elfogadnának
– szögezte le az Alapjogokért Központ vezető elemzője.
A Joe Biden leköszönő amerikai elnök által betiltott TikTok közösségimédia-platformot is visszahozná Trump, aki nagyon hasznosnak tartja azt. Feltételül azt szabta, hogy a cég ötven százalékának amerikai tulajdonba kell kerülnie.
Egyértelmű, hogy ő látja ebben a gazdasági és társadalmi potenciált, és szeretné azt, hogyha nem egy kívülről vezérelt platform lenne a legjelentősebbek között az Egyesült Államokban, hanem Amerikának is beleszólása lenne abba, hogy ez a platform hogyan üzemel
– fogalmazott Dornfeld László.
A beiktatás előtti napokban egész Amerikát (sőt a világot is) megrendítette a tűz Los Angelesben, amivel kapcsolatban Trump elmondta, hogy nagyon komoly erőfeszítéseket fognak tenni a lángok által elpusztított területek újjáépítésére. Egyúttal megismételte azt a korábbi ígéretét is, hogy
nyilvánosságra hozzák a Kennedy- és a Martin Luther King-gyilkosság titkos aktáit, tehát két olyan esemény részleteiről szerezhet tudomást a nagyközönség, amelyek megrázták és máig foglalkoztatják Amerikát.
A magyar és az amerikai jobboldal egyébként egymásra talált az elmúlt években. Hasonlóan gondolkodnak a megoldásra váró problémákról, ugyanakkor a két vezető közötti személyes kapcsolat is „nagyon fontos motorja” ennek az együttműködésnek.
Egyértelmű, hogy egymásra talált a két üzenet, tehát hogy Make America Great Again és Make Europe Great Again. Úgy gondolom, hogy mindenképp egy hatalmas érdem és talán egy kicsit szerényen azt is mondhatom, hogy az Alapjogokért Központ is tett ehhez hozzá a CPAC Hungary rendezvényekkel, nyilván rengeteg más magyar jobboldali agytröszthöz és egyéb szervezethez hasonlóan
– mondta el Dornfeld László, aki szerint a kilencvenes évek rendszerváltás utáni eufóriájánál is fontosabb korszak jöhet az amerikai–magyar kapcsolatok szempontjából, ráadásul ez nem egyszerűen a történelmi pillanat, hanem tudatos építkezés és szövetségkeresés eredménye.
Borítókép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök (Fotó: AFP)