A Germanwatch, a német környezetvédelmi és fejlesztési szervezet, közzétette legújabb jelentését a klímaváltozás kockázati indexéről, amely feltárja, hogy mely országok szenvedik el a legsúlyosabb következményeket a globális felmelegedés miatt. A jelentés 1993 és 2022 közötti adatokat elemzett, figyelembe véve az extrém időjárási eseményeket, mint például árvizek, viharok és hőhullámok okozta halálos áldozatok számát és a gazdasági károkat.

A tanulmány rámutat arra, hogy a klímaváltozás hatásai egyenlőtlenül oszlanak meg a világon, a legszegényebb országokat aránytalanul sújtva.
A jelentés élén Dominika, egy kis karibi szigetország áll, amelyet a 2017-es Maria hurrikán pusztított el, a károk meghaladták a GDP háromszorosát. Ez a drámai példa jól illusztrálja, hogy a kis, fejlődő államok mennyire kiszolgáltatottak a klímaváltozás hatásainak, hiányoznak a megfelelő erőforrások és infrastruktúra a katasztrófák elhárítására, a károk helyreállítására.
A harmincéves időszakot vizsgálva az extrém időjárási események inflációval korrigáltan mintegy 4,2 billió amerikai dollárnyi kárt okoztak, ami megközelíti Németország teljes GDP-jét. Csaknem nyolcszázezer ember vesztette életét ezekben a katasztrófákban a világon. A jelentés nemcsak a gazdasági károkra, hanem az emberi szenvedésre és a társadalmi következményekre is rávilágít.
Érdekes módon, a jelentésben számos európai ország is szerepel a legsúlyosabban érintettek között.
Olaszország esetében a 2003-as és 2022-es hőhullámok több mint harmincnyolcezer halálos áldozatot követeltek, ami rámutat arra, hogy a gazdagabb országok sem mentesek a klímaváltozás súlyos következményeitől. A jelentés szerint Európa a leggyorsabban felmelegedő kontinens, ezért a regionális klímavédelmi intézkedések és a kockázatkezelési stratégiák fejlesztése kiemelten fontos.
Németország a százhetvenegy ország rangsorában a negyvennyolcadik helyet foglalja el, ami azt jelzi, hogy az ország is jelentős mértékben érintett a klímaváltozás hatásai miatt. A 2003-as, 2018-as és 2022-es hőhullámok, valamint az Ahr folyó áradása és az ezredforduló körüli Elba-áradás mind hozzájárultak ehhez a viszonylag magas helyezéshez.
A jelentés nemcsak a múltbeli eseményeket elemzi, hanem a jövőre nézve is aggodalmat kelt. A klímaváltozás hatásai, mint például a viharok, az árvizek és a hőhullámok, egyre gyakoribbak és erőteljesebbek lesznek, ami egyre több emberéletet követel és egyre nagyobb gazdasági károkat okoz.
A Germanwatch sürgeti a nemzetközi közösséget, hogy fokozza a klímavédelmi erőfeszítéseket, és nagyobb anyagi támogatást nyújtson a legszegényebb és a legsebezhetőbb országoknak, hogy azok alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás hatásaihoz. A jelentés hangsúlyozza, hogy a klímaváltozás kezelése nem csak környezeti, hanem biztonsági kérdés is, amely minden országot érint, és minden nemzetnek hozzá kell járulnia a megoldáshoz.
Borítókép: Katrina hurrikán (Fotó: AFP)