Államcsíny elkövetésének gyanújával ügyészségi eljárást kezdeményezett a lengyel alkotmánybíróság elnöke Donald Tusk kormányfő és más vezető lengyel politikusok, bírák és ügyészek ellen. Az ügy súlyára való tekintettel Święczkowski azt kérte, hogy az eljárást Michał Ostrowski főügyészhelyettes vezesse, aki már meg is hallgatta őt, és elindította az ügyészségi eljárást. A kormányváltás óta folyamatos vita zajlik az alkotmánybíróság legitimitásáról és működéséről. A vádak szerint Tusk – és kormányának tagjai – szervezett módon igyekeznek átalakítani a lengyel igazságszolgáltatás rendszerét, ami alkotmányellenes lépéseket eredményezhet. Ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég Alapítvány tudományos igazgatója lapunknak elmondta, hogy az ügy jogi szempontból is rendkívüli figyelmet érdemel.
Ifj. Lomnici Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy
a lengyel büntető törvénykönyv 127. cikkelye alapján az államcsíny elkövetése legalább tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, sőt, életfogytiglani börtön is kiszabható rá.
Ha pedig bűnszervezetben követték el, a büntetési tételek még szigorúbbak lehetnek.
Mint ahogy a magyar Btk., úgy a lengyel Btk. is súlyosabban rendeli büntetni a többes elkövetést. A bűnszervezetben való elkövetés esetén a lengyel Btk. a büntetési tétel alsó és felső határát is a másfélszeresére emeli
– mondta a Századvég Alapítvány tudományos igazgatója, aki a vonatkozó lengyel paragrafusokra is felhívta a figyelme.
A 65. cikk § 1. A 64. cikk (2) bekezdésében meghatározott elkövetőkre vonatkozó büntetési tételeket, büntetőintézkedéseket és a próbaidővel kapcsolatos intézkedéseket alkalmazni kell azokra az elkövetőkre is, akik bűncselekmények elkövetését állandó jövedelemforrásukká tették, szervezett csoportban vagy bűnszervezetben tevékenykednek, valamint a terrorcselekmények elkövetőire.
A 64. cikk (2): Ha az (1) bekezdés vagy a 64a. cikk szerinti feltételek alapján pedig, a korábban már elítélt elkövető, aki összesen legalább egy év szabadságvesztést letöltött, és az utolsó büntetésének teljes vagy részleges letöltését követő öt éven belül ismételten szándékos bűncselekményt követ el a bíróság a törvényes alsó büntetési határ másfélszeresétől a felső határ másfélszereséig terjedő szabadságvesztést szab ki.
A lengyel Alkotmánybíróság elnöke feljelentőként vesz részt az ügyben
A szakértő arról is beszélt, hogy az eljárást kezdeményező Święczkowski kijelentése egyértelműen arra utal, hogy a lengyel Alkotmánybíróság elnöke az eljárásban, mint feljelentő vesz részt, nem pedig különleges jogköréből fakadóan indít vizsgálatot.
Ez azt jelenti, hogy a büntetőeljárás során állampolgári minőségében tett feljelentést, amely alapján az ügyészség vizsgálatot indított.
– tette hozzá ifj. Lomnici Zoltán.
Az ügyészségi eljárás megindításának jogalapja a lengyel büntetőeljárási törvénykönyvben (Kodeks postępowania karnego) található, amely lehetőséget biztosít bármely állampolgár számára, hogy bűncselekmény gyanúja esetén feljelentést tegyen. A 304. cikk 1. § szerint mindenki, aki tudomást szerez egy hivatalból üldözendő bűncselekmény elkövetéséről, társadalmi kötelessége, hogy erről értesítse az ügyészt vagy a rendőrséget
– emelte ki a szakértő.
A jogi elemzések szerint a vádak erősen megosztják a lengyel társadalmat.
Ifj. Lomnici Zoltán Lengyelország elnökének kijelentésére is felhívta a figyelmet, mely szerint az ügyészségi eljárás előzményei alapján a Brüsszel és Lengyelország közötti feszültségek is hatással lehetnek az eljárásra.
Andrzej Duda kijelentette, hogy az Európai Bizottság beavatkozott Románia és Lengyelország belügyeibe.
A lengyel elnök példaként hozta fel a román elnökválasztási botrányt, amely során a legfelsőbb bíróság megsemmisítette az első forduló eredményeit. Duda szerint ez aggodalomra ad okot, hiszen „napjaink demokráciájában úgy tűnik, csak azok nyerhetnek választásokat, akiket Brüsszel jóváhagy.”
Donald Tusk szerint nincs ügy
Amint arról korábban beszámoltunk, Donald Tusk a vádakra egy X-platformon közzétett videóval reagált, amelyen pingpongozik, és ironikusan hárítja a felelősséget.
Hagyjál békén, most komoly ügyek zajlanak itt
– mondja a videóban, ami éles kritikákat váltott ki a Jog és Igazságosság (PiS) politikusaiból. Jarosław Kaczyński szerint az ügy „egyáltalán nem nevetséges”, és az érintetteknek komolyabban kellene venniük a helyzetet.
Borítókép: Donald Tusk (Fotó: AFP)