Arab vezetők alternatív Gáza-tervvel készülnek

Pénteken Szaúd-Arábiában tartottak találkozót az arab világ vezetői, hogy megvitassák a Gázai övezet újjáépítésének lehetőségeit és közös stratégiát dolgozzanak ki Donald Trump amerikai elnök vitatott javaslatának ellensúlyozására. Trump azt a tervet vázolta fel, hogy az Egyesült Államok venné át Gáza irányítását, kitelepítené a kétmilliós palesztin lakosságot Egyiptomba és Jordániába, majd a területet egy „közel-keleti Riviérává” alakítaná.

2025. 02. 22. 10:11
Az arab világ vezetői a rijádi királyi palotában gyűltek össze 2025. február 21-én Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szaúdi csúcstalálkozón részt vett többek között Jordánia királya, II. Abdullah, Egyiptom elnöke, Abdel Fattáh el-Szíszi, valamint az Öböl menti országok vezetői. A megbeszélés célja az volt, hogy közös, hosszú távú megoldást találjanak Gáza számára, amely megőrzi a palesztin identitást és szuverenitást. Donald Trump ötletét pedig elutasították.

Az arab államok nem akarják, hogy Donald Trump elnök kitelepítse a palesztinokat Gázából
Az arab államok nem akarják, hogy Donald Trump elnök kitelepítse a palesztinokat Gázából
Fotó: AFP

Trump rendet akar tenni Gázában

Trump az elmúlt hetekben többször is hangsúlyozta, hogy Washingtonnak kellene átvennie Gáza irányítását, mert szerinte ez az egyetlen módja a biztonság és stabilitás megteremtésének a térségben.

Az USA átveszi a Gázai övezetet, és rendet rakunk benne

– mondta Trump. 

Mi fogjuk birtokolni, mi leszünk felelősek a terület teljes megtisztításáért a bombáktól és más fegyverektől.

Az amerikai elnök elképzelése szerint Gázát teljesen újra kellene építeni, modern infrastruktúrát és turisztikai létesítményeket létrehozva, ezzel egy „közel-keleti Riviérává” alakítva a területet.

Az arab világ elutasítja a kitelepítést

A Trump-terv egyik legellentmondásosabb része az, hogy Egyiptomot és Jordániát kötelezné a palesztin lakosság befogadására. Mindkét ország vezetése azonban nyíltan elutasította ezt az elképzelést, és hangsúlyozták, hogy nem hajlandóak részt venni semmilyen tömeges kitelepítésben.

Egyiptomi és jordániai tisztviselők szerint Trump terve sértené a palesztinok önrendelkezési jogát, és egy újabb menekültválságot idézne elő a térségben.

Nem fogadunk be palesztin menekülteket Gázából, és nem engedünk semmilyen kitelepítési tervnek

– nyilatkozta egy névtelen egyiptomi diplomata a Reutersnek.

Egyiptomnak is van újjáépítési terve

A szaúdi csúcson Egyiptom előterjesztett egy alternatív tervet, amely a Gázai övezet három szakaszban történő újjáépítését foglalná magában.

  1. Korai helyreállítás (6 hónap) – A romok eltakarítása, az alapvető infrastruktúra helyreállítása.
  2. Nemzetközi támogatás bevonása – Egy konferencia összehívása, amelyben külső támogatás segítségével finanszíroznák az újjáépítést.
  3. Hosszú távú fejlesztés és politikai rendezés – Lakhatási projektek és közszolgáltatások kiépítése, valamint egy új palesztin kormányzat létrehozása.

Egyiptom terve szerint Gázát egy „politikailag független, de a Palesztin Hatóság jogi fennhatósága alá tartozó” szakértői kormányzat irányítaná, amelyben a Hamász nem venne részt.

Az Arab Liga csúcstalálkozót tart márciusban

A szaúdi találkozón elfogadott javaslatokat egy március 4-én Egyiptomban tartandó rendkívüli Arab Liga-csúcson is megvitatják. Az arab vezetők remélik, hogy egy közösen kidolgozott tervvel ellensúlyozhatják az amerikai nyomást.

Borítókép: Az arab világ vezetői a rijádi királyi palotában gyűltek össze 2025. február 21-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.