A Fehér Házban február 4-én megtartott találkozón Netanjahu egy aranyozott személyhívót adott Donald Trumpnak, amelyre a következő felirat került:
Donald J. Trump elnöknek, legnagyobb barátunknak és legnagyobb szövetségesünknek. Benjamin Netanjahu miniszterelnök.
A gesztus a 2024. szeptember 17-én végrehajtott izraeli katonai akcióra utal, amely során a Hezbollah által használt több ezer személyhívó és rádió egy időben felrobbant Libanonban, megölve és megsebesítve számos fegyverest és a terrorszervezet több vezetőjét. Az akciót az izraeli kormány úgy értékelte, mint a Hezbollah elleni hadjárat fordulópontját, amely végül a terrorszervezet vezetőinek likvidálásához és egy izraeli–libanoni tűzszünethez vezetett.
![Donald Trump és Benjamin Netanjahu a közel-keleti helyzetről tárgyaltak a Fehér Házban](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/8Du5vENajHrUF-P1SF9maaTkg34c0BAmfme3weE2Mxc/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2RhMGU5OGE5YjI2MzRmYzQ5MGU5YmJhMDc2OWEzMmIw.jpg)
Az izraeli miniszterelnöki hivatal szerint az aranyozott pager „Izrael erejét, technológiai fölényét és leleményességét” jelképezi, amellyel sikerült megtéveszteni és végül súlyosan meggyengíteni a Hezbollahot. Trump viszonzásul egy közös fényképet adott Netanjahunak, amelyre a következőket írta: „Bibinek, egy nagyszerű vezetőnek!”
Percek alatt vált harcképtelenné a Hezbollah
Az izraeli hadsereg 2024 szeptemberében egy rendkívül kifinomult akciót hajtott végre, amelynek során a Hezbollah kommunikációs eszközeit, beleértve a személyhívókat és rádiókat, előzetesen beprogramozták arra, hogy egy titkosított üzenet hatására egyszerre robbanjanak fel.
A Hezbollah tagjai mit sem sejtve használták a készülékeket, mígnem az üzenet aktiválásával a rejtett robbanóanyagok működésbe léptek. Az akció következtében több tucat Hezbollah-harcos vesztette életét, és több ezren szenvedtek súlyos sérüléseket.
A következő napon egy újabb támadási hullám során több száz Hezbollah által használt rádió is megsemmisült, tovább növelve a szervezet veszteségeit és a dzsihadisták között eluralkodott pánikot. Ez tette lehetővé, hogy az izraeli hadsereg nagyszabású szárazföldi hadműveletbe kezdjen Libanon déli részén a meggyengült terrorszervezet ellen, amely abban csúcsosodott ki, hogy az izraeli hadsereg (IDF) likvidálta Haszan Naszrallahot, a Hezbollah vezetőjét.
Donald Trump továbbra is támogatja Izrael harcát a terroristák ellen
Netanjahu és Trump találkozója nemcsak az izraeli–amerikai kapcsolatok megerősítését szolgálta, hanem egyfajta elismerése is volt az izraeli katonai stratégia sikerének. Az aranyozott személyhívó egy szimbolikus tárgy lett, amely a Hezbollah elleni győzelem egyik leglátványosabb pillanatát idézi fel.
Bár a hadműveletet követően számos nemzetközi bírálat érte Izraelt, az ország vezetése azzal érvelt, hogy az akció nélkül a Hezbollah által keltett fenyegetés tovább nőtt volna, és a terrorszervezet jelentős kockázatot jelentett volna Izrael biztonságára nézve.
A libanoni pufferzóna kialakítása előtt ugyanis a Hezbollah rövid hatótávú rakétákkal lőtte Izrael északi településeit, aminek hatására civilek százezrei voltak kénytelenek elhagyni lakhelyüket. Az IDF rövid, de annál sikeresebb hadjáratát követően ez a fenyegetés elhárult és a lakosság is visszatérhetett Észak-Izraelbe.
Trump Netanjahuval folytatott tárgyalásán hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok továbbra is szilárdan Izrael mellett áll, és elkötelezett az ország biztonságának garantálása mellett. Az aranyozott személyhívó pedig egy újabb emlékezetes jelképe lett a két vezető közötti szoros kapcsolatnak és az izraeli katonai sikereknek.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Fehér Házban 2025. február 4-én (Fotó: AFP)