Nagy-Britannia, Franciaország és az északi országok támogatják a tűzszünet esetén több tízezer katonát magában foglaló európai kezdeményezést, míg Németország és más országok ellenzik. A balti államok és Lengyelország attól tartanak, hogy a küldetés elvonja a szükséges erőforrásokat a keleti határon, így sebezhetővé téve őket Oroszország előtt.
A jelentések szerint egyre nagyobb az egyetértés abban, hogy a békefenntartó erőket Donald Trump támogatása és biztonsági garanciák kísérjék.
Egy brit kormányzati forrás elmondta, hogy Európa önállóan is létrehozhat szárazföldi erőket, de a miniszterek az Egyesült Államok légitámogatását kérnék, például Patriot légvédelmi rendszerek vagy felderítő repülőgépek formájában. Egy brit katonai forrás szerint pedig a brit hadsereg akár huszonötezer katonát is küldhet.
Egyesek az ENSZ békefenntartó küldetését tartják bölcsebb alternatívának, amely akár százezer katonát is magában foglalhat, így elkerülhető lenne az Egyesült Államok közvetlen beavatkozása.
A brit miniszterelnök, Keir Starmer a békefenntartók kérdéséről tárgyal majd az EU vezetőivel és Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral február 3-án Brüsszelben. John Healey brit védelmi miniszter hangsúlyozta Nagy-Britannia vezető szerepét ebben a kérdésben. Korábbi jelentések szerint Trump nem küldene amerikai csapatokat és nem finanszírozná a küldetést.
Borítókép: Az Európai Unió és a NATO zászlói (Fotó: AFP)