A belga nemzeti kábítószerügyi biztos szerint Belgium, amely központi szerepet játszik Európa kábítószer-kereskedelmében, nem vesztegetheti az időt, és az egész társadalmat mozgósítania kell a pénzmosás elleni küzdelemben. Az AFP francia hírügynökségnek adott keddi interjúban Ine Van Wymersch hangsúlyozta: minden kormányzati szintnek és gazdasági ágazatnak segítenie kell az illegális pénzek kiszorítását, mielőtt azok beépülnének a valódi gazdaságba.
A bűnszervezetek cinkosai köztünk élnek. Belgium még nem drogállam, de azonnal reagálni kell, hogy ne váljon azzá
– emelte ki. Van Wymersch szerint az önkormányzatoknak már az üzleti engedélyek kiadásakor ébernek kell lenniük, és meg kell vizsgálniuk, hogy egy újabb üzlet létesítése – például fodrászszalon vagy pizzéria – valóban indokolt-e, ugyanis ezek akár pénzmosásra használt fedőcégek is lehetnek. Felhívta a figyelmet az Európai Rendőri Hivatal (Europol) nemrégiben közzétett jelentésére, amely szerint az EU-ban működő legveszélyesebb bűnszervezetek 86 százaléka legális struktúrákat használ bűnözői tevékenységeihez.
A kábítószer-kereskedelem elleni fellépés új irányai
Minden ágazatnak át kell gondolnia, hogyan akadályozhatja meg, hogy a bűnszervezetek kihasználják
– hangsúlyozta. Véleménye szerint a kábítószerpiacot a kínálat határozza meg, és a kereskedők minden eszközzel próbálnak eljutni a fogyasztókhoz. Ezért a drogkereskedelmi hálózatok megzavarásához minden közlekedési útvonalat – tengerit, légit és szárazföldi utakat egyaránt –, vagyis az egész logisztikai láncot szigorúan ellenőrizni kell – hívta fel a figyelmet. A biztos úgy véli, a fogyasztók elleni intézkedések nem hatékonyak, mert nem okoznak valódi zavarokat a kábítószer-kereskedelmi rendszerekben.
Van Wymersch szerint a kikötőben végzett gyakori átvilágításoknak és a hatóságok erőfeszítéseinek pozitív hatással voltak, ugyanis tavaly az antwerpeni kikötőben lefoglalt kokain mennyisége jelentősen csökkent. Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy új szállítási útvonalak alakultak ki Dél-Amerikából, vagy más európai kikötők egyre jelentősebb célpontokká válnak.
A fogyasztás nem csökkent, a kokain ára változatlan, és a termelés továbbra ugyanazon a szinten maradt. Naivitás lenne azt hinni, hogy csak azért, mert Antwerpen kikötőjét egyre jobban ellenőrzik, az illegális tevékenység megszűnik
– mutatott rá. Van Wymersch egy olyan alap létrehozását javasolja Belgiumban, amely a bűnözőktől lefoglalt vagyonokból kifejezetten a kábítószer elleni küzdelem különböző területeit – nyomozati eszközök, közegészségügy, iskolai prevenció – finanszíroznák, valamint drogkereskedelemből származó pénzt a károk helyreállítására használnák fel.
Borítókép:Illusztráció (Fotó: AFP)