A New York Times által közzétett információk szerint a cél egy olyan rövidített eljárás kidolgozása, amely hónapok alatt, nem pedig évek alatt tenné lehetővé atomfegyver előállítását a meglévő uránkészletekből. Fontos kiemelni, hogy ez a gyorsított fegyverkezési program egyelőre csak vizsgálati fázisban van.
Az amerikai hírszerzés a Biden-adminisztráció utolsó hónapjaiban szerezte meg az információkat, amelyeket aztán átadtak Donald Trump új adminisztrációjának is. A jelentés rámutat arra, hogy Irán regionális befolyása jelentősen csökkent a helyi szövetségesei elleni csapások, valamint az Izrael elleni sikertelen rakétatámadások miatt.
Ezért új elrettentő stratégiát keresnek.
Irán vezető politikusait komoly aggodalommal tölti el Trump elnök második ciklusa, amelyben nagyobb szabadságot adhat Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek az iráni atomlétesítmények elleni támadások végrehajtásához.
Rafael Grossi, az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) főigazgatója tavaly figyelmeztetett, hogy Irán gyorsan halad az urándúsítással, megközelítve a fegyverminőségű urán előállításához szükséges szintet. A Nyugat ezt súlyos lépésnek minősítette, hangsúlyozva, hogy nincs polgári indoka ilyen magas szintű dúsításnak. Irán azonban békés célokra hivatkozik, és fenntartja a jogát az urán dúsítására. Az amerikai hírszerzés és a NAÜ azonban úgy véli, hogy Iránnak 2003-ig szervezett katonai atomprogramja volt, és a polgári szükségleteket jóval meghaladó mértékben fejlesztette nukleáris programját.
Izrael is úgy látja, hogy Teherán soha nem adta fel teljesen a nukleáris fegyverek kifejlesztésének tervét.
A NAÜ becslése szerint körülbelül negyvenkét kilogramm kilencven százalékra dúsított urán elegendő egy atomfegyverhez. Grossi kijelentette, hogy Irán jelenleg hatvan százalékra dúsított uránnal rendelkezik. Irán külügyminisztere figyelmeztetett, hogy az atomlétesítmények elleni támadásra azonnali és határozott válaszreakciót adnának, ami regionális háborúhoz vezethet.
Borítókép: Iráni katonák (Fotó: AFP)