Izrael hadserege nem vonul ki teljesen Libanonból

Izrael bejelentette, hogy csapatai a február 18-i határidő után is Dél-Libanonban maradnak, annak ellenére, hogy a tűzszüneti megállapodás értelmében eddig az időpontig teljes kivonulást kellett volna végrehajtaniuk. Az izraeli hadsereg szóvivője szerint öt stratégiai ponton tartják fenn jelenlétüket a határnál, hogy biztosítsák a terület védelmét, és megakadályozzák az esetleges fenyegetéseket.

2025. 02. 17. 20:24
Izraeli Merkava harckocsik a libanoni határ közelében 2023. október 15-én Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A libanoni vezetés korábban egyértelművé tette, hogy nem fogad el újabb halasztást az izraeli csapatkivonásban. Joseph Aoun libanoni elnök hétfőn több nagykövettel is egyeztetett, és felszólította őket, hogy gyakoroljanak nyomást Izraelre a teljes visszavonulás érdekében. 

Az izraeli hadsereg nem vonul ki teljesen Dél-Libanonból
Az izraeli hadsereg nem vonul ki teljesen Dél-Libanonból
(Fotó: AFP)

A Hezbollah megfenyegette Izraelt

A Hezbollah vezetője, Naim Kászem televíziós beszédében kijelentette, hogy ha az izraeli csapatok nem hagyják el Dél-Libanont, 

tudják, hogyan kell kezelni a helyzetet.

 Bár egyelőre nem beszélt közvetlen katonai válaszlépésről, hangsúlyozta, hogy a libanoni kormánynak határozott álláspontot kell képviselnie. 

A feszültség tovább nőtt, miután az izraeli légierő vasárnap este több Hezbollah-állást bombázott Dél-Libanonban, köztük rakétakilövőket és fegyverraktárakat. 

Az izraeli hadsereg (IDF) közlése szerint a támadások célja az volt, hogy ellehetetlenítsék a Hezbollah újbóli megerősödését a határ mentén. Lapunk is beszámolt róla, hogy ezekben a légicsapásokban vesztette életét a Hamász palesztin terrorszervezet libanoni vezetője is.

Izrael nem érzi biztonságban magát

A november végén életbe lépett tűzszüneti megállapodás értelmében Izraelnek fokozatosan kellett volna kivonnia csapatait, míg a libanoni fegyveres erők és az ENSZ békefenntartói vették volna át a térség ellenőrzését. Izrael azonban egyre növekvő aggodalmát fejezte ki a libanoni fegyveres erők képességeivel kapcsolatban, és emiatt döntött úgy, hogy egyes stratégiai helyszíneken fenntartja jelenlétét. A helyzet továbbra is feszült a térségben, és a következő napokban dőlhet el, hogy Libanon és a Hezbollah milyen lépéseket tesz az izraeli csapatok maradása miatt.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Marco Rubio amerikai külügyminiszter találkozójuk során egyértelművé tették, hogy a Hamászt és a Hezbollahot ártalmatlanítani kell Izrael biztonsága érdekében. 

Ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy ehhez partnerként tekintenek a libanoni hadseregre is, amely reményeik szerint vissza tudja majd szerezni az ország feletti irányítást a terrorszervezettől.

Gázában eközben tovább folytatódik a túszcsere, miután Donald Trump amerikai elnök támogatásáról biztosította Netanjahut és megindította a Biden-adminisztráció alatt tilalom alá helyezett fegyverek szállítását Izraelnek.

Borítókép: Izraeli Merkava harckocsik a libanoni határ közelében 2023. október 15-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.