Nagy felzúdulást váltott ki, hogy Keith Kellogg szerint az Európai Unió csak közvetetten, az amerikai fél által lesz képviselve a leendő béketárgyaláson. Donald Trump amerikai elnök kétcsatornás megoldása, miszerint az Egyesült Államok fog közvetíteni a Moszkva és az EU, illetve Kijev között sok bíráló hangot váltott ki az európai elitből. A tervezet támogatói azonban azzal érvelnek, hogy csak az amerikaiak rendelkeznek ahhoz kellő gazdasági és katonai erővel, hogy tárgyalóasztalhoz ülhessenek Vlagyimir Putyinnal.

Fotó: AFP
Kellogg beszélgetőtársa, Andrii Ivanovych Sybiha ukrán külügyminiszter kifejtette, hogy bízik abban, hogy a hosszan tartó békét az erőn át lehet elérni és bízik abban, hogy ebben partnerek lesznek a nyugati szövetségesek is. Kifejtette továbbá, hogy Ukrajna és az Európai Unió nélkül ezt nem lehet elérni.
Kellogg szerint az Európai Unió és Ukrajna is részt tudnak venni a tárgyalásokon, hiszen az Egyesült Államok nem egyedül cselekszik.
Az America first nem azt jelenti, hogy America alone.
- fogalmazott Kellogg, utalva arra, hogy az Amerika az első program nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok egyedül van. Hozzátette, hogy ha egy nemzet a függetlenségéért küzd, akkor számíthat az Egyesült Államok segítségére. Kellogg szerint nem tudnak nyerni az ukránok az anyagháborúban, ami már most nagyobb vérveszteséget okozott Ukrajnának, mint a vietnámi háború az USA-nak.
Nem mindenki áll a béke oldalán
Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter szerint Ukrajnának még több fegyverre van szüksége, hogy a harctéren győzze le Oroszországot, így érve el jobb feltételeket a tárgyalásokon. Az ukrán külügyminiszter egyetértését fejezte ki és közölte, hogy Putyin nem akar békét, hanem a folyamtos hódításban érdekelt. A brit külügyminiszter csatlakozott kollégáihoz és azt mondta, hogy szembe kell szállni Oroszországgal.
Minszk nem működött.
- szögezte le a brit fél, hozzátéve, hogy Ukrajnának a NATO-tagság jelentené a garanciát. Dovilė Šakalienė a litván hadügyminiszter szerint az Egyesült Államok nem védelmezi meg többé Európát, ezért fegyverkezni kell. A hadügyminiszter szerint az Ukrajnának nyújtott garanciák között szerepelnie kell az ottani fegyvergyárak építésének, mert Putyin a békekötés után újjá fogja építeni a hadseregét és újra támadni fog.